Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Zlatý byznys pump u D1. Směšný nájem od státu a deset korun na litru

  • 384
Státu utíkají stovky milionů korun ročně za to, že v minulosti nevýhodně pronajal pozemky kolem dálnic pro dálniční odpočívky za velmi nízké ceny. Nejhorší je situace na D1, kde jsou aktuálně i nejvyšší ceny pohonných hmot. Vyplývá to z přehledu nájemních smluv, který MF DNES získala z Ředitelství silnic a dálnic na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Podle něj stát v roce 2013 inkasoval za nájmy dálničních odpočívek zhruba 46 milionů korun. V případě řady čerpacích stanic dostává za každou ani ne 300 tisíc korun ročně. „Výše většiny pronájmů je silně podhodnocená,“ říká šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

INFOGRAFIKA: Kolik platí státu benzinky na D1

Například za dvě pumpy na začátku dálnice D1 v Újezdu u Průhonic dostává stát za roční pronájem pozemku pro odpočívky dohromady 561 tisíc korun. Smlouva je přitom uzavřená až do roku 2042. Odpočívku má pronajatou společnost Benzina patřící pod Unipetrol.

„Výše nájmu odpovídá daným tržním podmínkám,” říká například mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Podle něj zohledňuje nájem náklady na stavbu čerpací stanice nebo úklid a další služby na odpočívce, například veřejná WC. Výše nájmu bere v potaz i vysokou hustotu sítě čerpacích stanic v jednotlivých lokalitách,” dodal.

Jde o smlouvy uzavřené už v první polovině devadesátých let, ale ani později se příliš podmínky pro stát nevylepšily. Z jiných smluv je patrné, jak stát prodělává: například za pumpy na D8 před česko-německou hranicí dostává šest milionů korun za rok. Nejnevýhodnější podmínky pro stát panují na dálnici D1.

Pravým opakem nízkých nájmů státu jsou ceny, které řidiči musí u těchto čerpacích stanic platit za pohonné hmoty. Zejména na dálnic D1 jsou aktuálně nejdražší pumpy v republice, které za svůj benzín inkasují výrazně nadstandardní marži. Zatímco průměr celého řetězce rafinerie, dopravce a čerpací stanice je v Česku kolem tří korun, některé čerpací stanice kolem D1 na litru aktuálně vydělávají přes deset korun. Velká část pump si na D1 účtuje aktuálně 35,90 korun za litr, v Česku je přitom několik čerpacích stanic, které si za stejné palivo účtují o desetikorunu méně. A i tak vydělávají.