Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází například sídlo Svobodné Evropy (šedá budova) nebo sídliště Na Vinici (za ní). | foto: Radek Cihla, MAFRA

Stát nevydá ženě pražské pozemky po velkostatkáři Bečvářovi

  • 6
Stát nechce vydat devadesátileté Emilii Bednářové pražské pozemky, na kterých stojí bytový komplex Metrostavu. Pozemky, na které uplatňovala nárok v restituci, patřily původně velkostatkáři Juliu Bečvářovi. Nebyla však jeho příbuznou.

Z nynějšího rozhodnutí pražského pozemkového úřadu vyplývá, že stát pozemky pod bytovým komplexem Metrostavu nevydá.

Žena po velkostatkáři již dříve restituovala lukrativní pozemky v Praze v odhadované hodnotě zhruba tři miliardy korun. Podle Transparency International šlo o promyšlený podvod. Případ vyšetřuje policie.

O jednom z největších pozemkových sporů v Praze psala v roce 2012 MF DNES. Pozůstalí po velkostatkáři si nárokovali zhruba 50 hektarů pozemků v hodnotě kolem 2,5 miliardy korun. (čtěte zde)

Sousedka se vydávala za příbuznou

Krajský pozemkový úřad pro Prahu v prosinci 2012 přiznal Bednářové nárok na část požadovaných pozemků. Ústředí Státního pozemkového úřadu však následně případ přezkoumalo a výroky pražské pobočky zrušilo. Bednářová se prostřednictvím svého právního zástupce Daniela Honzíka odvolala. Ministerstvo zemědělství však zamítavý postoj potvrdilo a vrátilo případ pražskému pozemkovému úřadu k novému projednání a rozhodnutí.

Při prošetřování úřad mimo jiné potvrdil, že Bednářová byla sousedkou nikoliv příbuznou bratra původního majitele pozemků Jana Mária Bednáře, a minulou středu proto rozhodl pozemky Bednářové nevydat.

Že Bednářová, není příbuznou původního majitele, zjistili podle červencových Hospodářských novin právníci Metrostavu. Jejich zjištění v květnu potvrdilo ministerstvo zemědělství. I když jde o rozhodnutí v dílčím sporu restituentů proti Metrostavu, je možné ho vztáhnout i na ostatní pozemky, jež rodina vysoudila. Bednářové totiž patřila polovina všech restitučních nároků rodiny.

Detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajímá, proč na zásadní nesrovnalost v příbuzenském vztahu nepřišli úředníci pozemkového úřadu už v roce 2009, když restituci schválili.