Vládní budovy patří dlouhodobě k těm nejvíce energetickým náročným, většina z nich neprošla zatím žádnou velkou modernizací.

Vládní budovy patří dlouhodobě k těm nejvíce energetickým náročným, většina z nich neprošla zatím žádnou velkou modernizací. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stát omezí zelené dotace. Namísto příjemců je rozdělí mezi své úřady

  • 24
Nový plán na rekonstrukce vládních budov počítá s tím, že stát sebere dotace z Nové zelené úsporám a pošle je na své kancelářské budovy. Postaví se tak do fronty na peníze, které jsou určené hlavně fyzickým osobám. Do meziresortního připomínkového řízení záměr předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem financí.

Podle evropské směrnice totiž musí státy od roku 2014 každých dvanáct měsíců renovovat aspoň tři procenta celkové podlahové plochy v budovách, které využívají ústřední vládní instituce. Cílem je energetická náročnost nejméně na úrovni C.

„Pro připravované rekonstrukce bude možné využít dotačních prostředků z programu Nová zelená úsporám,“ uvádí ministerstvo v materiálu. Stát přitom předpokládá, že snížení energetické náročnosti přijde v příštích pěti letech na 2,5 miliardy korun.

Stát počítá v Nové zelené úsporám celkem s příjmy 27 miliard korun z prodejů emisních povolenek, státní budovy by tak spolkly zhruba desetinu rozpočtu.

Vládní budovy přitom patří dlouhodobě k těm nejvíce energeticky náročným. Většina z nich neprošla zatím žádnou velkou modernizací, takže se plán týká celkem 773 vládních budov.

Ministerstva se zateplováním zatím příliš nepokročila. Za rok 2014 snížila energetickou náročnost u pouhých čtyř budov. U jiných problém stát vyřešil tím, že nevyhovující objekty prodal a pronajal si prostory v nových kancelářských areálech.

V rámci programu Nová zelená úsporám mohou lidé získat příspěvek na rekonstrukci rodinných domů na energeticky úsporné, dále výměnu nevyhovujících zdrojů vytápění a také využívání obnovitelných zdrojů energie. Letos ministerstvo životního prostředí příjímá žádosti do konce října. Loni se o takzvané zelené dotace přihlásilo přes šest tisíc lidí, kteří vyčerpali 1,4 miliardy korun (více o loňské bilanci programu čtěte zde).