Stát podpoří byty miliardami

Stát chce příští rok nalít do výstavby a oprav bytů více než dvacet miliard korun. To je v posledních deseti letech zdaleka nejvyšší suma, jež má do výstavby bytů směřovat. Pro srovnání: letos se podpora vyšplhá zhruba na šest miliard.

Peníze má uvolnit podle ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita především nový Fond bydlení, který začal fungovat včera. "S pomocí fondu by se počet ročně dokončovaných bytů, ať již z nové výstavby, nebo rekonstrukcí, mohl postupně zvýšit na 50 tisíc. Loni přitom bylo v České republice dokončeno necelých 24 tisíc bytů," uvedl včera Lachnit.

Přes vysokou státní podporu se však nedá očekávat, že se problém s bydlením podaří vyřešit najednou. Hlavní problém totiž není ani tak nedostatek bytů, jako spíš malá kupní síla lidí.

"Čtyřčlenná rodina s průměrnými příjmy je dnes ráda, že pokryje své běžné potřeby. Na to, aby platila hypotéku, jí to rozhodně nestačí," míní Lukáš Najman, obchodní ředitel společnosti Finep & Akro Development, která se výstavbou bytů zabývá.

I podle ředitelky odboru bytové politiky na ministerstvu pro místní rozvoj Daniely Grabmüllerové, zůstane hlavním problémem dostupnosti bytů nízká kupní síla lidí.

"Čistý příjem běžné rodiny stačí zhruba na jeden metr čtvereční nového bytu. Ve vztahu k běžným příjmům je u nás bydlení velmi drahé," tvrdí.

Jako srovnání se zahraničím uvádí statistiku OSN. Podle té v britském Glasgow stačí na pořízení rodinného domu 4,5 ročního průměrného platu, v německém Erfurtu je to šest ročních platů. V Praze by na podobné bydlení bylo potřeba platů deset.
Právě proto v poslední době výrazně roste poptávka po co nejmenších, a tím i nejlevnějších bytech.

"Právě jsme začali prodávat byty v nové lokalitě a z deseti prvních prodaných bylo sedm garsonek 1+1 nebo 2+kk," říká šéf marketingu IPS Reality Jiří Mejdrech.
"Byty 2+kk, to je absolutní bestseller," potvrzuje Lukáš Najman.

Až dosud je nabídka těchto bytů nedostatečná, a stavební firmy proto začínají uvažovat o tom, že se na ně v příštím roce více zaměří.

"Upravujeme naše projekty na menší byty. Například dostavíme řadové rodinné domy, kde je plocha 300 metrů, a ty rozdělujeme na čtyři pět bytů," dodává Najman.

I ostatní firmy z oboru potvrzují, že v nových projektech se počítá s větším množstvím malých bytů. Zároveň však upozorňují, že jejich cena se stoupající poptávkou roste.

"Po několika letech se ceny bytů začínají opět zvyšovat. Nejvyšší růst je právě u malometrážních bytů. Důvodem je rostoucí poptávka ze strany mladých svobodných lidí nebo těch, kteří přicházejí do měst za prací," říká ředitel stavební společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Cena nejlevnějších bytů se dnes pohybuje mezi 15 a 20 tisíci korun za metr čtvereční, podle regionu a vybavení. Garsonka o 45 metrech tak vyjde na 700 až 900 tisíc korun.

Podle soudního znalce Františka Čiháka se už za výrazně nižší ceny byt postavit nedá.

"Stavební firmy nemají většinou nadměrný zisk, pohybuje se kolem 10 až 15 procent. Levněji se moc stavět nedá," tvrdí Čihák.