Stát pomohl Tatře a zřejmě tak porušil zákon

Vláda nejméně v jednom případě zřejmě porušila platné zákony země, když finančně podpořila churavějící firmu. Státní Konsolidační banka totiž v srpnu odpustila automobilce Tatra Kopřivnice její čtyřmiliardový dluh, aniž tuto transakci schválil antimonopolní úřad. Od května přitom platí zákon o veřejné podpoře, podle něhož mohou státní peníze do firem putovat jen s jeho svolením.

Podle odborníků na obchodní právo by měl nyní antimonopolní úřad celou transakci zrušit a ministerstvu financí zodpovědnému za její průběh, dát pokutu až do výše celé veřejné podpory. Zástupci úřadu se však zatím k případu stavějí vyhýbavě.

O tom, že Konsolidační banka svou čtyřmiliardovou pohledávku vůči Tatře přemění na akcie a zachrání ji tak před hrozícím krachem, rozhodl kabinet letos v polovině května - patnáct dní poté, co zákon o veřejné podpoře vstoupil v platnost. Antimonopolní úřad již předtím vládu upozornil, že transakci považuje za veřejnou podporu, která smí proběhnout jen s jeho svolením. Žádost o udělení výjimky sice na úřad před měsícem dorazila, ale dodnes nebyla vyřízena. "Rozhodnutí ještě není vydáno," potvrdil mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Machů.

Jak tvrdí specialisté na obchodní právo, antimonopolní úřad by měl okamžitě zahájit řízení o zrušení poskytnuté veřejné podpory.

"Zákon stanoví, že nesmí být poskytnuta před udělením výjimky.

Za nesplnění tohoto ustanovení může pak úřad uložit pokutu až do výše celé podpory," konstatovala právnička Dagmar Raupachová.

Šéf antimonopolního úřadu Josef Bednář se k písemně podané otázce, zda jeho instituce bude kvůli předčasné podpoře Tatry trestat, nevyjádřil. "Tuto středu bude úřad jednat se zástupci ministerstva financí, kde jim sdělí stanovisko," vzkázal po mluvčím.

Zákon o veřejné podpoře je jednou z norem, kterou země musela přijmout v souvislosti se sbližováním práva s požadavky Evropské unie. "Pokud by se prokázalo, že je porušován, mohlo by to znamenat i nepříjemnosti v souvislosti se snahou vstoupit do unie," uvedl specialista na mezinárodní právo Richard Wagner.

Bruselská administrativa se však zatím případem Tatry nezabývá. "My o tomto případu nevíme, je na českém antimonopolním úřadu, aby jako pověřená instituce věc vyřešil," uvedl vysoce postavený bruselský činitel.

Státní úředníci, kteří mají pomoc Tatře na starosti, si nechtějí připustit, že jejich postupem mohl být porušen zákon. "Přeměna pohledávek Konsolidační banky na akcie je nejlepší možné řešení jak pro podnik, tak i pro banku.

Firma má šanci na nalezení strategického partnera, její situace se zlepšuje, a to zvyšuje i hodnotu podílu banky.

"Od začátku jsme tvrdili, že nejde o veřejnou podporu, a nevím, proč úředníci antimonopolního úřadu dospěli k jinému závěru," říká Miroslav Zámečník z Revitalizační agentury. Ta je dcerou Konsolidační banky a má na starosti oživení kopřivnické firmy.

Jeden z členů dozorčí rady automobilky pak říká: "Oddlužení Tatry se připravovalo ještě před platností zákona, a protože jsme netušili, že bude uznáno jako veřejná podpora, tak možná došlo k nějakému nedorozumění." Stát od doby, kdy zákon vstoupil v platnost, požádal antimonopolní úřad o souhlas s veřejnou podporou celkem pěti společností. Ve dvou případech ji úřad povolil - šlo o oddlužení výrobce leteckých motorů Walter před jeho privatizací firmou Novus a o souhlas se zárukou státu v souvislosti s převodem Investiční a Poštovní banky na ČSOB. Už téměř před dvěma měsíci pak úřad přerušil řízení v případě pomoci ocelárnám Vítkovice a ten nyní řeší bruselská komise. Pomoc ocelářství je totiž pod přísným dohledem EU.

Stát se v případě Vítkovic zaručil osmimiliardovou částkou za hladký průběh vyrovnání s věřiteli a první kroky k záchraně už zahájil - vykupuje od drobných věřitelů pohledávky, aby zvýšil naději na záchranu firmy.

Podle advokátky Dagmar Raupachové tím mohl rovněž porušit zákon o podpoře. "Peníze ale drobní věřitelé získají až poté, co bude vyrovnání definitivně odsouhlaseno. Zatím žádná veřejná podpora do firmy nesměřuje," řekl Zámečník. Podobně hovoří i manažeři Vítkovic. Odkup pohledávek podle nich začne hned po schválení vyrovnání. O stanovisku antimonopolního úřadu však opět nikdo nehovoří.

O soudním vrovnání ve Vítkovicích se bude rozhodovat začátkem listopadu, ani v té době však nemusí ještě bruselská komise rozhodnout. Pokud přitom podporu Vítkovic nedoporučí, bude ji muset antimonopolní úřad automaticky zakázat. To by znamenalo konkurs firmy.