Pravý kanystr přípravu BEC TEBUC je falzifikát. Úřední analytický rozbor...

Pravý kanystr přípravu BEC TEBUC je falzifikát. Úřední analytický rozbor prokázal rozpory ve složení oproti originálu, celá šarže přípravku byla následně zakázána. | foto: Czech Crop Protection Association

Česko přitvrdí v boji proti falšování pesticidů. Zavádí milionové pokuty

  • 17
Tomu, kdo bez oprávnění přebalí přípravky na ochranu rostlin a bude se je snažit v Česku prodat, bude hrozit až třímilionová pokuta. Jde o jedno z opatření, která mají v Česku omezit bující obchod s ilegálními pesticidy. Doposud se museli pachatelé obávat maximálně třetinové sankce.

Zpřísnění předpisů pro obchod s pesticidy obsahuje novela zákona o rostlinolékařské péči, kterou už schválila vláda a jež v současnosti míří do Sněmovny. Reaguje na rostoucí byznys s nelegálními pesticidy v Evropě, který zasáhl i Česko.

Podle Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise se totiž v průměru 10 procent přípravků na ochranu rostlin v Evropě prodá mimo oficiální trh.

Falešné pesticidy zaplavují Evropu. Můžou ohrozit i zdraví

Mezi jednotlivými zeměmi však existují rozdíly, Skandinávii se falzifikáty spíše vyhýbají. V příhraničních státech a těch s velkými námořními přístavy, odkud do Evropy směřuje padělané zboží z Asie, je procento naopak vyšší. Také v Česku se podíl nepovolených přípravků pohybuje na 17,5 procenta, tedy nad průměrem.

Nejde přitom o malé peníze. Kvůli rostoucím požadavkům na bezpečnost, výzkum a stále přísnější registrace jejich cena v uplynulých letech stále rostla. Podle odhadů dosáhne celosvětový obrat obchodu s pesticidy v příštím roce hodnoty 68,5 miliardy dolarů, jde o nárůst o 300 procent oproti roku 2000. A to je pro podvodníky velmi lákavé sousto.

Přebalování má skrýt výrobce

Vedle vyšších pokut zpřísňuje novela také podmínky označování přípravků. Nově bude muset zůstat na obalech etiketa původního výrobce s viditelnou šarží a datem výroby. Podle Bohdana Plichty, majitele detektivní agentury P&N, který organizovaný zločin s pesticidy monitoruje, je právě to klíčovým opatřením v boji s padělateli.

Ti totiž často zneužívají takzvaného institutu souběžného obchodu. Ten v zásadě umožňuje dovézt do Česka přípravek, který už povolila jiná členská země Evropské unie. Vedle přípravků na ochranu rostlin se využívá například v oblasti léčiv.

Na jaké plodiny zemědělci použili pesticidy

Problémem je, že na takto dovezeném zboží často chybí etikety původního výrobce. Pro úřady je pak jen těžko ověřitelné, zda nádoba s pesticidem opravdu obsahuje souběžný přípravek, nebo nelegální napodobeninu dovezenou z Číny, Indie nebo jiné asijské země.

Stejný problém jako s etiketami se týká i toho, pokud překupník vymění celý obal. Podle Plichty se na trhu objevují například výrobky, u kterých dovozce zcela nelogicky přelil obsah z originální lahve do lahve o stejném objemu.

„Pokud by někdo prodával nějaký přípravek v tisícilitrových barelech, dává smysl je přelívat do jednolitrových lahví a ty pak uvádět na trh. Objevují se však případy, kde původní výrobce dodává na trh přípravek v litrových lahvích, které se pak přelévají do litrových lahví. Jaký to má smysl?“ ptá se Plichta. Cílem takového jednání je pouze zbavit se původního obalu a znemožnit identifikaci producenta.

Černý trh za miliardu eur

Novela proto zpřísňuje i podmínky přebalování. Česká asociace ochrany rostlin (CCPA), zastupující velké producenty, změny vítá, právě u výměny obalů by však podle Elišky Princové z CCPA měla jít opatření ještě dál.

„Toto je jedním z kanálů, kterým se na evropský trh padělky dostávají. Přebalením přípravku se ztratí znaky originálního balení a je potom mnohem složitější původ přípravku dohledat. Údaje o místě přebalení by podle CCPA měly být součástí dokumentace k přípravkům,“ říká Princová.

Právě velkým výrobcům škodí padělatelé nejvíce. Podle Europolu tvoří zisk ilegálního obchodu s pesticidy až miliardu eur ročně. O tu přicházejí oficiální producenti.

Jinak jsou však falšované pesticidy na poměrně dobré úrovni a zatím se neprokázalo, že mohly výrazně ohrozit zdraví lidí. Na druhou stranu nepodléhají žádné kontrole, a podle Plichy je tak jen otázkou času, kdy se na trhu objeví opravdu nebezpečné jedy.