Stát prodá své podíly v plynu

Stát prodá během příštího roku své podíly v plynárenských firmách, jejichž hodnota se odhaduje minimálně na 80 miliard korun.
Ministři schválili návrh ministra průmyslu Miroslava Grégra, aby se jednomu investorovi nabídly společně jak balíky všech osmi regionálních distributorů plynu, tak celý balík monopolního dovozce plynu, státního podniku Transgas.

Státní plynárenský podnik Transgas a osm regionálních distributorů plynu se budou prodávat v jednom balíku.

Kabinet přijal návrh na privatizaci plynárenských firem, který mu předložil ministr průmyslu Miroslav Grégr. Ministr financí, který původně chtěl, aby způsob prodeje navrhl nejdříve renomovaný poradce, svůj návrh vládě nakonec vůbec nepředložil.

Ministři tedy rozhodli, že stát nabídne k prodeji až 97 procent akcií nyní státního podniku Transgas, který je monopolním dovozcem plynu do země, a spolu s tím prodá i své zhruba poloviční podíly v osmi regionálních distributorech plynu, zásobujících konečné odběratele.

Původní návrh Grégrova úřadu přitom předpokládal, že investorům nabídne maximálně 66 procent Transgasu a podíly distributorů rozdělí na dvě části: balíky po 34 procentech akcií, které stát chtěl prodat spolu s Transgasem, a zbývající akcie distributorů, které hodlal nabídnout k prodeji až ve druhém kole.

"Usnesení bylo schváleno v obecnější poloze, aby se mohl v Transgasu prodat i větší podíl. Nejdůležitější však je, že Transgas se bude v každém případě prodávat společně s distributory," sdělil po jednání kabinetu Grégr.

Jak velký podíl tedy vláda v Transgasu nakonec prodá a zda balíky akcií v distribučních společnostech rozdělí nebo ne, má podle něj navrhnout vybraný poradce.

"Budeme s ním (s poradcem) o tom jednat," dodal Grégr.

Úplně prvním krokem, předcházejícím privatizaci, bude transformace státního podniku Transgas na akciovou společnost. Podle ministra může být dokončena během tří až pěti měsíců. "Návrh na transformaci jsme již v úterý předali na Fond národního majetku," upozornil.

Důvodem společného prodeje plynárenských firem, který povede ke vzniku v podstatě jediného, monopolního dovozce a prodejce plynu v celé zemi, je podle Grégra snaha státu vyloučit některá rizika a "stabilizovat celé odvětví".

Monopolního postavení nově vzniklého gigantu na tuzemském trhu, který se má již za pět let začít otevírat konkurenci podle evropských pravidel, se ministři neobávají. "Za soutěžní prostor považujeme celou Evropu," dodal Grégr.

Konstatoval také, že vláda nechce, aby se prodával pouze český trh, který pokrývají distribuční firmy. Brala v potaz i zahraniční závazky Transgasu. "Diskutovali jsme také smlouvy typu take or pay, které má Transgas uzavřeny do roku 2015," zdůraznil Grégr.

Smlouvy typu "take or pay" nebo-li odebírej nebo plať, uzavřel Transgas nedávno s ruským producentem plynu Gazprom a s norskými těžaři. Nyní dováží z těchto zemí takové množství plynu, které pokrývá spotřebu celé republiky.

Pokud by například zahraniční konkurent Transgasu ovládl prostřednictvím distributorů část tuzemského trhu svými dodávkami plynu, Transgas by musel nasmlouvaný plyn, který by neměl komu prodat, stejně zaplatit.

Nejvážnějšími zájemci o koupi plynárenství jsou německé společnosti Wintershall či Ruhrgas, francouzský Gaz de France či italský Snam. Poslední tři firmy se také jako konsorcium ucházejí o koupi plynárenství na Slovensku.