Stát se musí při kontrole daní zaměřit na velké ryby

Stát by se měl podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíra Voleníka při kontrole placení daní zaměřit zejména na rizikové skupiny daňových poplatníků. "Finanční úřady by si neměly vybírat za terč svého zájmu drobné daňové subjekty, ale měly by se do budoucna zaměřit na velké ryby," řekl na tiskové konferenci k výsledkům kontrolních akcí NKÚ z loňského roku. Při loňské kontrole výběru DPH a spotřebních daní u vybraných finančních úřadů NKÚ zjistil, že platné zákony umožňují značné úniky na nepřímých daních.

Dále dospěl k závěru, že výběr plátců ani kvalita kontrol ze strany správců daně nejsou na požadované úrovni a také vymáhání daňových nedoplatků finančními úřady nepřináší žádoucí výsledky.

"Ministerstvo financí se poprvé zcela ztotožnilo se všemi závěry NKÚ," uvedl Voleník.

Jeden příklad výsledků kontroly podle Voleníkových slov zvedl ze židle i premiéra Miloše Zemana. "Týkal se daňového nedoplatku ve výši 200 miliónů korun, které daňový subjekt různými fintami přesouval mezi různými subjekty a ten, kdo by měl částku uhradit, skončil na Madagaskaru," přiblížil.

Zároveň dodal, že ministerstvo financí chystá projekt počítačové podpory pro výběr daňových subjektů ke kontrole, který bude zaměřen právě na rizikové skupiny poplatníků.

To je podle Voleníka jedinou cestou k omezení nedostatků v kontrole plátců daně ze strany finančních úřadů.

Vláda také minulý týden uložila ministru financí, aby vyvodil konkrétní odpovědnost u pracovníků finančních úřadů, kteří se nedostatečnou kontrolou podíleli na daňových únicích.

V loňském roce NKÚ zkontroloval hospodaření s finančními prostředky a majetkem státu za 124 miliard korun a nedostatky zjistil u 17,5 miliardy korun.

Stát na základě výsledků kontrol však může nárokovat zpět pouze 649 milionů korun.

Podle Voleníka úřad v letošním roce plánuje kontrolu hospodaření s majetkem přibližně ve stejné hodnotě jako loni.