Stát se snažil v kauze IPB využít trestní případy - iDNES.cz

Stát se snažil v kauze IPB využít trestní případy

  9:47
Občanskými demokraty vedené ministerstvo financí obviňuje předchozí sociálnědemokratické vlády z toho, že ovlivňovaly vyšetřování kauz spojených s pádem IPB. Ty to odmítají. Jedna ze dvou nejvýznamnějších politických stran v zemi tedy musí lhát.
Klíčový svědek v kauze Nomura dostával peníze od ČSOB.

Klíčový svědek v kauze Nomura dostával peníze od ČSOB. | foto: iDNES.cz

Která? Těžko to jednoznačně určit. ODS zatím svá obvinění nepodpořila konkrétními důkazy. A metody vedení IPB v 90. letech skutečně vzbuzují vážná podezření, že banku prostě někdo vykradl.

MF DNES však shromáždila řadu indicií, které naznačují, že v minulosti mohlo v zájmu státu a nového vlastníka padlé IPB, Československé obchodní banky (ČSOB), docházet k účelové kriminalizaci lidí z bývalého vedení IPB.

Šest let stará operace kabinetu Miloše Zemana na záchranu chřadnoucího „lva ve světě financí“ stála daňové poplatníky už přes sto padesát miliard korun. Dodnes není jasné, zda celá akce musela být tak finančně nákladná. A zůstávají pochyby, kdo jsou vlastně v příběhu kladní a kdo záporní hrdinové.

Dlouhá léta to bylo všem jasné: Nomura byla banda tunelářů, která vysála z IPB miliardy korun, a když se banka dostala do potíží, nechala ji ve štychu. Transakce České pivo, při níž Japonci získali od IPB pivovary Plzeňský Prazdroj a Radegast za 7 miliard korun, aby je o něco později prodali za 24 miliard, by mohla sloužit jako slovníkový příklad k definici slova „podezřelý“.

Podivný svědek
Problém je v tom, že se případ za šest let nestihl posunout z kategorie podezřelých do kategorie usvědčených. Stejně jako u všech ostatních vyšetřování, která se kvůli pádu IPB rozjela, dodnes chybí soudní verdikt.

Letité vyšetřování případu České pivo má řadu sporných momentů. Jedním z nich je role bývalého právníka IPB, Kanaďana Irwina Schwartze. Ten v 90. letech pomáhal Nomuře s plánem transakce. V roce 2004 však obrátil a začal vypovídat proti svým bývalým kolegům.

Právě na základě jeho písemného svědectví, které do spisu dodala advokátka ČSOB Hana Marvanová, se v roce 2005 začalo umírající vyšetřování kauzy České pivo znovu hýbat. Ale v té samé době Schwartz dělal obchody právě s ČSOB. To může hodnotu jeho výpovědi zpochybnit.

Na základě Schwartzových informací policie po čtyřech letech zcela změnila kvalifikaci trestného činu z úvěrového podvodu, který se nedařilo prokázat, na zneužití informací v obchodním styku a začala s obviňováním dalších osob. V průběhu roku 2005 a 2006, v době, kdy Nomura před civilními soudy válčila se státem i ČSOB, byli obviněni tři její vysoce postavení zaměstnanci.

Z dokumentů, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že Irwin Schwartz měl v době, kdy vypovídal proti Nomuře, zároveň uzavřenou smlouvu o spolupráci s ČSOB a dostával od ní za své služby a dokumenty souvisící s případem peníze. Byla to právě ČSOB, která v roce 2001 vyšetřování případu České pivo iniciovala a později se několikrát neúspěšně snažila o rozšíření trestního stíhání na zaměstnance Nomury. S japonskou finanční skupinou vede ČSOB kvůli Českému pivu nepříliš úspěšný civilní spor, ve kterém lze probíhající trestní řízení využít minimálně jako psychologický faktor.

Z dostupných listin vyplývá, že banka se v roce 2004 dokonce pokusila čtrnáct milionů korun na uhrazení „služeb pana Schwartze“ získat od ministerstva financí. Ministerstvo to tehdy odmítlo.

Právník Schwartz zatím podal pouze písemné prohlášení. Policie teď čeká na právní pomoc z Kanady, aby ho mohla vyslechnout i jako svědka. Pokud bude vypovídat v intencích svého písemného svědectví, půjde o klíčový důkaz proti Nomuře.

"Samozřejmě spolupráce s ČSOB automaticky neznamená, že pan Schwartz říkal nepravdu. Každopádně fakt, že dostával peníze od někoho, kdo má na případu zájem, snižuje důkazní hodnotu jeho výpovědi," říká advokát Tomáš Těmín, který se specializuje na trestní a obchodní právo.

Ztracené dokumenty
Vrchní státní zastupitelství v Praze, které vyšetřování kauz souvisících s pádem IPB dozoruje, odmítá, že by v minulosti jednalo pod politickým tlakem.

"Státní zástupci byli podezřeními, které se objevily v posledních týdnech, osobně dotčeni. Schopnost nezávislého úsudku je základním předpokladem jejich práce," říká mluvčí žalobců Irena Válová.

O tom, že právě na žalobce mohl v minulosti směřovat největší tlak, svědčí řada dokumentů. Jedním z nich je například dopis bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) z roku 2003.

Domáhá se jím toho, aby mohli právníci zastupující stát v arbitráži proti Nomuře nahlížet do trestního spisu týkajícího se případu České pivo a informace z něj použít na obranu státu.

Exministr Sobotka argumentuje v dopise veřejným zájmem: "Chtěl bych využít této příležitosti a zdůraznit, že přístup k informacím z uvedeného vyšetřovacího spisu je pro úspěšnou obranu ČR v arbitráži velmi významný." Právníci z advokátní kanceláře Squires, Sanders & Dempsey, pracující pro český stát, do spisu nakonec vpuštěni byli.

"Není to nezákonné. Státní zástupce může pustit do spisu každého, kdo prokáže oprávněný zájem. Z vlastní zkušenosti vím, že se takovým žádostem obvykle příliš nevyhovuje," říká advokát Josef Lžičař.

Tlustý důkazy nepředložil
Ministr financí Vlastimil Tlustý svá vážná podezření o vyšetřování na politickou objednávku zatím nedoložil. Byla přitom i součástí důvodové zprávy, na jejímž základě vláda požádala o milost pro stíhané manažery Nomury prezidenta. Klaus pardon velmi rychle odmítl.

Proč je ODS dosud nezveřejnila? "Sporné dokumenty, které svědčí o politickém ovlivňování, plánujeme dát na internetovou stránku, aby si na ně každý mohl udělat názor. Zároveň jsme také zahájili prověrku archivu a zjišťujeme, že nám chybí spoustu dokumentů k případu," říká ministr financí Vlastimil Tlustý.

Ten si stěžuje i na to, že jeho předchůdce Sobotka a jeho poradkyně Ivana Gage, jež měla na starosti právě kauzu Nomura, nechali před odchodem z ministerstva kompletně vymazat disky svých osobních počítačů. Ale Sobotka likvidaci dokumentů odmítá.

 PODPÁSOVÉ RÁNY

1. Něco na ně musíte najít

Stát ještě jednal s Nomurou, ale už se připravoval na to, jak nenapadnutelně provést nucenou správu. Právníci tři dny před převzetím IPB radili na modelovém případu ČNB, že tak nestandardní krok lze nejlépe ospravedlnit obviněním představitelů banky z trestných činů. K tomu později došlo.

Trestní oznámení bylo odloženo až letos na podzim jako nedůvodné. Jednoho z autorů rad, Jiřího Kulvejta, ministr spravedlnosti ještě v roce 2000 udělal vrchním státním zástupcem v Praze. Jeho úřad dozoruje případy spojené s IPB.

2. Cesta k informacím

V srpnu 2000 dostává vláda informace o tom, že ČSOB podá trestní oznámení kvůli případu České pivo. Důvodem není podezření z trestného činu, ale „z pohledu ČSOB jde především o to, získat dokumentaci, ke které ČSOB nemá jinak přístup a která by mohla být použita pro vedení sporu proti Nomuře“.

3. Mistr Tesař

Zatímco trestní oznámení na bývalé vedení IPB policie dlouze vyšetřuje, podání na jejich nástupce v bance – ČSOB – končívají odložením. To by samo o sobě nemuselo nic znamenat. Ale policie se při prošetřování oznámení na ČSOB často spokojila jen s verzí banky. Ze svědectví bývalých detektivů vyplývá, že v několika případech záměrně nepokračovali v šetření podezřelých operací na straně ČSOB.

Potřebovali s ČSOB spolupracovat, aby se dostali k důkazům proti Nomuře. Jedním z mála představitelů IPB, kterým se úplně vyhnulo policejní vyšetřování, je dlouholetý šéf banky Jiří Tesař, významný člen sociální demokracie.

4. Vydusme je

Některé dokumenty dokazují, že se stát v minulosti o průběh trestních kauz živě zajímal a snažil se je využít ve svých obchodních sporech. Jde o pochopitelnou snahu, jenže stát je v kontroverzní dvojroli: jako znesvářený obchodní partner a jako šéf represivní složky, která si může na protivníka došlápnout a vylepšit svou pozici v obchodním sporu.

Něco takového například v roce 2003 doporučovali právníci ministru financí Bohuslavu Sobotkovi: „V případě, že Nomura nebude ochotna vážně jednat o požadavku České republiky, doporučujeme usilovat o rozšíření trestního stíhání na další osoby spojené s Nomurou. Před přijetím takového rozhodnutí doporučujeme vyčkat asi šest týdnů.“

5. Lobbistka Hana Marvanová

V roce 2004 si ČSOB, která vede trestní kauzy ve jménu státu, najala bývalou poslankyni, advokátku Marvanovou. Měla se pokusit oživit do ztracena jdoucí vyšetřování případu České pivo a iniciovat obvinění zaměstnanců Nomury.

Dvě trestní oznámení totiž státní zástupkyně zamítla s tím, že důkazy nestačí. Na podzim 2004 se Marvanová setkala s ministrem vnitra Františkem Bublanem a nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou. Důvod? Případ IPB.

„Díky jednomu z klientů jsem nabyla dojmu, že celá kauza spí. Ministra jsem se dotazovala, zda by policie v tomto případě neměla něco podniknout,“ řekla Marvanová.

Prvního zaměstnance Nomury obvinila policie o rok později.

6. Sporný paragraf

Marvanová letos na jaře protestovala proti poslaneckému návrhu modifikovat trestný čin o zneužívání informací v obchodním styku. Právě na tomto paragrafu stojí obvinění lidí z Nomury v kauze České pivo.

Dalším hlasitým odpůrcem vymazání paragrafu (který jeho kritici kvůli široké definici považují za příliš zneužitelný) byl i ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten proti návrhu důrazně protestoval i při zasedáních vlády.

Podle bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce Sobotka svůj nesouhlas zdůvodňoval tím, že právě na tomto paragrafu stojí případ České pivo. To však exministr popírá.

Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Místo vajec mohou v Americe barvit marshmallows. Firma reaguje na vaječnou krizi

Vysoká cena vajec nutí Američany hledat levnější alternativy k oblíbené velikonoční tradici. S řešením přišla společnost Jet-Puffed, která začala prodávat sety na zdobení marshmallows. Díky bílému...

16. dubna 2025

Jak celní politika zapomněla na služby. Je to motor americké ekonomiky

Premium

Trumpova administrativa se snaží masivně podpořit vývoz amerického zboží a komodit do celého světa. Ve chvíli, kdy se americký prezident zaměřuje na domácí průmysl, ale zapomíná na možná ještě...

16. dubna 2025

Počet obyvatel Japonska klesl o půl milionu. Úbytek trvá již čtrnáctý rok v řadě

Počet obyvatel Japonska se v loňském roce snížil o dalších půl milionu. Data jen podtrhují rostoucí problémy země při řešení nedostatku pracovních sil a financování systému sociálního zabezpečení....

15. dubna 2025

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

15. dubna 2025  18:46

Češi se bojí růstu cen energií, ovlivnit je může i politika USA, ukázal průzkum

České domácnosti platí proti loňskému roku za energie méně. Zatímco loni zálohy tvořily 20 až 40 procent měsíčního rozpočtu u více než třetiny rodin, letos tento podíl klesl na 31 procent. Energie i...

15. dubna 2025

Evropský sociální a ekonomický model není dlouhodobě udržitelný, shoduje se byznys

Evropský sociální a ekonomický model není dlouhodobě udržitelný, válka na Ukrajině a kroky administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa to jen podtrhly. Český byznys chce vidět skutečné změny,...

15. dubna 2025

Při lyžovačce ve Švýcarsku zahynul top manažer Lega

Jeden z šéfů společnosti Lego a blízký přítel dánské královské rodiny Michael Halbye zahynul při nehodě na lyžích. Čtyřiašedesátiletý top manažer se smrtelně zranil po pádu na sjezdovce ve švýcarském...

15. dubna 2025  13:53

Česko bude odebírat uran také z Kazachstánu. Posilujeme diverzifikaci, říká ČEZ

Kazachstánská společnost Kazatomprom bude příštích sedm let dodávat energetické společnosti ČEZ přírodní uran. Pokryje asi třetinu potřeb pro palivové soubory, které vyrábí americká firma...

15. dubna 2025  12:34

Letošek bude návrat k normálu, věří firmy. Náladu mají nejlepší od jara 2022

Nálada firem v Česku se od podzimu zlepšila. Index očekávání firem ČSOB, který rozpoložení tuzemských podniků pravidelně měří, je nejvyšší od jara 2022. Podnikatelé jsou optimističtí v oblasti...

15. dubna 2025  11:08

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Vysíláme

Během několika hodin zhodnocení o dva tisíce procent. Právě takové podezřelé transakce zaznamenal burzovní makléř Martin Uher krátce před klíčovým oznámením Donalda Trumpa o odložení cel na 90 dní v...

15. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025