Stát spojí elektroenergetiku

Česká elektroenergetika se po osmi letech opět spojí v jeden gigantický celek. Vláda včera rozhodla, že prodá svůj dosavadní podíl v elektrárenské firmě ČEZ, ale v jednom balíku ze šesti z celkem osmi monopolních regionálních distributorů elektřiny. Na tento superbalík, jež stát rozpojil na začátku devadesátých let před kuponovou privatizací, bude vypsaná soutěž. "Tímto rozhodnutím definitivně skončila diskuze, zda prodávat tyto firmy per partes nebo v jednom balíku dohromady," oznámil včera v průběhu jednání premiér Miloš Zeman.

Kabinet v jednáních o privatizaci energetiky pokračoval ještě v noci, a to o konkrétních termínech a způsobu vlastního prodeje, například zda vůbec, případně k čemu budou přizvány mezinárodní poradenské firmy.

Ministři se včera vůbec nezabývaly privatizací plynárenství, tedy prodejem státního podniku Transgas a osmi regionálních distributorů plynu. O tomto odvětví by se mělo podle premiéra jednat zhruba za deset dní.

V elektrárenské firmě ČEZ, která nyní svou výrobou elektřiny pokrývá poptávku tří čtvrtin celého tuzemského trhu, si chce stát ponechat ze svých 67 procent pouze 3 procenta akcií. "Chceme, aby si stát zachoval právo svolat valnou hromadu firmy," odůvodnil rozhodnutí ministr průmyslu Miroslav Grégr. Podle novely obchodního zákoníku mu k tomu budou místo nynějších deseti procent stačit právě tři.

K balíku ČEZ stát přiřadí šest distribučních firem, v nichž má majoritní podíly, a samostatně naopak prodá zbylé dvě rozvodné firmy, v nichž majoritu v minulých letech ztratil. "Jde o Pražskou energetiku a Jihočeskou energetiku," uvedl Grégr.

Důvodem, proč chce vláda prodávat elektroenergetiku jako "superbalík", je podle Grégra zachování její konkurenceschopnosti na evropském trhu. I s tím rizikem, že tento gigant omezí vznik konkurence na tuzemském trhu s elektřinou. "Představa, že české hřišťátko je konkurenční trh, je naivní," zdůraznil ministr.

Ekonomové i investoři vak upozorňují, že vznik takového gigantu nepovažují za výhodný. "Jestli vláda hledala nejhorší variantu prodeje energetiky, tak ji tedy našla," uvedl ekonom investoiční společnosti Patria Finance Ondřej Schneider. Výnos pro stát bude podle něj při nabídce superbalíku jednomu investorovi mnohem nižší, než při samostatném prodeji firem. "Také z hlediska trhu jde o unikát. Kromě Francie není země, kde by byl jeden gigant ovládající 90 procent trhu," upozornil.

Také velké zahraniční firmy, které chtějí tuzemskou energetiku získat, jsou zklamané. "My jsme chtěli získat distribuci. Koupě ČEZ je pro nás zcela zbytečná. Samozřejmě, že za takovýto balík budeme nabízet mnohem nižší cenu, než bychom dali celkem za jednotlivé firmy," řekl zástupce jednoho ze západoevropských energetických gigantů. Propojení balíků je podle investorů navíc i systémově špatný krok. "Vytvářejí se tak molochy, které velmi omezí budoucí možnost konkurence na trhu, " řekl zástupce dalšího z velkých zahraničních investorů, který se uchází o ČEZ.

Největším favoritem vlády pro koupi superbalíku elektroenergetiky je podle dobře informovaných zdrojů francouzská státní firma Electricité de France. Tato státní firma totiž provozuje nejvíce jaderných elektráren na světě a má na svém trhu monopolní postavení. Dalšími významnými zájemci je německý gigant E.ON, rovněž německá RWE či americký energetický gigant AES.