Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Stát zlegalizuje domácí prodej masa z nutrií. Vyhoví tak chovatelům

  • 13
Chystaná novela veterinárního zákona má především uvolnit pravidla pro domácí zabíjačky. Vedle toho však návrh také stanovuje pravidla pro prodej nutrií a masa z nich takzvaně ze dvora. Nutrií se přitom v Česku příliš mnoho nechová a poptávka po mase podle chovatelů není nijak velká.

Chovatelé si v Česku mohou vylepšit hospodaření takzvaným prodejem ze dvora - tedy přímo v místě, kde se zvířata chovají. To má oboustranné výhody. Odpadá navýšení ceny kvůli provizi pro překupníka a uvědomělým spotřebitelům to zároveň umožňuje kontakt přímo s producentem. Mají tak nejlepší povědomí, jaké potraviny kupují.

Doposud mohli chovatelé tímto způsobem prodávat živou drůbež a králíky, maso z nich a také med, vejce, mléko, zvěřinu či ryby.

V brzké budoucnosti by se seznam produktů, u kterých je možný přímý prodej, měl rozšířit ještě o nutrie a jejich maso. Umožnit to má novela veterinárního zákona, kterou navrhuje ministerstvo zemědělství. „Ke změně došlo na základě zpětné vazby od drobných chovatelů,“ uvedl Petr Majer z oddělení komunikace Státní veterinární správy.

V Česku funguje 200 až 250 chovatelů nutrií, kteří chovají zhruba 1 500 kusů zvířat. Podle Jana Kaplana z Ústřední odborné komise chovatelů kožešinových zvířat obchod s masem napřímo fungoval i bez legislativního posvěcení. „Chovy, které jsou v Česku, jsou strašně malé a produkují jen velmi málo masa. Pokud chtěl někdo maso prodávat, tak to prodával i přesto, že to zákon neumožňuje,“ říká Kaplan.

Nutrie na česneku a cibuli podávaná se špenátem a knedlíky

Podle něj přitom není chov na maso nijak výnosnou záležitostí. Pečenou nutrii říční na česneku a cibuli se špenátem a knedlíky má ve svém jídelním lístku třeba žižkovská restaurace Kopyto. Podle obsluhy se jedná o jediný podnik v Česku, který má netradiční maso v nabídce. Nutrie byly rentabilní, pokud se využívaly na kožešiny. O ty však je v současné době téměř nulový zájem. „Zákon problémy chovatelů neřeší, naráží na hranice ekonomiky a společenské poptávky, takže se nedá předpokládat, že by to mělo nějaký vliv,“ míní Kaplan.

Novela přitom přichází zrovna v době, kdy Evropská unie zveřejnila seznam invazivních nepůvodních druhů, které je potřeba potlačovat. A nutrie na seznamu figuruje (více čtěte zde). Podle ministerstva zemědělství se to však chovatelů nutrií nedotkne. „V případě nutrií, které jsou na seznamu uvedeny, jde o nutrii jakožto volně žijícího živočicha, kterou je nově zakázáno dovážet do EU, a tím i do ČR. Nově zaváděné opatření se netýká nutrií jakožto hospodářských zvířat, která se chovají u chovatelů v ČR za účelem získávání kožešin a nově také masa,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Mnohem více než od uvolnění pravidel pro prodej masa z nutrií si chovatelé slibují od změny předpisů týkajících se domácích zabíjaček. I přes zažitou praxi totiž zákon nařizuje, že maso ze zabíjačky je možné spotřebovat pouze v domácnosti. Nově by však majitel vepře mohl obdarovat výslužkou i kamarády, sousedy a širší příbuzenstvo (více čtěte zde).