Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Stát vrátil už 600 milionů důchodcům, kteří přišli o slevu na dani

  • 21
Finanční úřady vracejí penzistům stovky milionů, o které přišly kvůli zrušení slevy na dani. Berní úředníci už od září, kdy Ústavní soud rozhodl o přiznání slevy na dani za loňský rok, vrátili už 600 milionů korun. O slevu si dosud zažádalo 146 tisíc penzistů.

O slevu je potřeba se aktivně přihlásit. „Podal jsem dodatečné daňové přiznání a požádal o vrácení přeplatku z titulu předchozího neuznání slevy na dani. Čekám, že během měsíce by mi měl dorazit na účet,“ říká Michal Hron, pracující penzista a daňový poradce. S finanční správou se od loňska soudil o přiznání slevy, mezitím se však finanční správa na základě rozhodnutí Ústavního soudu ČR rozhodla přiznat slevu za rok 2013 všem penzistům.

Poplatníci, kteří si za rok 2013 podávali daňové přiznání sami, musí teď podat dodatečné daňové přiznání. Mohou tak učinit podle daňového řádu do tří let od termínu pro řádné daňové přiznání, tj. do 1. 4. 2017, uvádí na svém webu finanční správa v manuálu pro pracující důchodce. Dodatečné daňové přiznání by měl podle webu podat penzista do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zjistil, že měl díky slevě na dani zaplatit méně. Finanční úřad však bude pracujícím penzistům jen těžko dokazovat, kdy přesně se o rozhodnutí Ústavního soudu o vrácení slevy dozvěděli.

U důchodců-zaměstnanců záleží na tom, jestli slevu u své firmy uplatnili v Prohlášení poplatníka daně z příjmu ze závislé činnosti (růžový formulář). Většina firem své lidi tlačila, aby ji neuplatnili, protože se obávaly komplikací od finančního úřadu. Teď si budou muset podat vlastní daňové přiznání. Pokud však v Prohlášení zaškrtli kolonku „sleva na poplatníka“, musí se jim o vrácení peněz postarat přímo zaměstnavatel.

Daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun ročně v rámci rozpočtových úspor odňala pracujícím důchodcům Nečasova vláda dočasně pro roky 2013 až 2015. Slevu pak vrátil Ústavní soud na základě stížnosti senátorů a individuální stížnosti důchodkyně Marie Adámkové z Prahy.