Stát vyplácí menší mzdy než soukromníci

P r a h a - Zaměstnanci brali letos v prvním čtvrtletí průměrnou hrubou mzdu 12 132 korun. Oproti loňským prvním třem měsícům je to o 767 korun víc, což znamená téměř sedmiprocentní růst. Při poměrně nízké inflaci si tak zaměstnaní lidé mohou průměrně za své platy letos koupit o 3 procenta více zboží než loni. Platí to však jen pro zaměstnance pracující u soukromých firem - těm reálné mzdy stouply dokonce více než o čtyři procenta.

Naopak státní zaměstnanci mají letos mzdy zmrazeny a inflace hraje proti nim. Jejich reálná mzda tak za první čtvrtletí klesla o 0,9 procenta.

Místopředseda odborové centrály Milan Štěch na nejnovější údaje o mzdách reagoval s varováním. Podle něho může dojít k tomu, že se zaměstnanci veřejné správy začnou ozývat s požadavky na růst mezd.

"Už jsem na posledním jednání rady vyzval odbory a především z rozpočtových organizací, aby otevřeli jednání se zaměstnavateli a žádali zvýšení mezd. Nechceme žádné inflační peníze, ale když dochází k růstu produktivity práce, tak je to oprávněné," uvedl Štěch.

Zároveň upozornil na to, že rozdíl mezi platem ve státní správě, který je 10 423 korun a platem v soukromých firmách (12 684 korun) už dosahuje skoro osmnácti procent, což je podle něj neúnosné.

"Nedá se jednoznačně říci, zda je tento rozdíl neúnosný. To by vyžadovalo podrobnější analýzu. Každopádně je však nerozumné, že tempo růstu mezd státních zaměstnanců neustále kolísá. Nejprve několik let stagnovaly, loni prudce vzrostly a letos už opět stagnují," upozorňuje Ivo Baštýř z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.