Stát za práci připlatí

Ministerstvo práce se rozhodlo zakročit proti tomu, aby si lidé s nízkými platy přišli téměř na stejné peníze jako nezaměstnaní. Odhodlalo se totiž předložit zákony, které by měly změnit známou sociální past, kdy systém dávek nemotivuje k hledání práce. Česká republika za ni sklízí častou kritiku od Světové banky nebo OECD. "Chceme, aby nezaměstnaní byli motivováni přijmout třeba i práci na zkrácený úvazek či nepříliš vysokou odměnu.

Systém sociálních dávek se pokusíme nastavit tak, aby celkové příjmy člověka součet toho, co si vydělá, a sociálních dávek - byly vyšší než u lidí, kteří žijí jen z podpory," řekl ministr Vladimír Špidla.


Čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi, kde ani jeden z rodičů nepracuje, dostává nyní na sociálních dávkách kolem deseti a půl tisíce korun. Jen nepatrně vyšší příjmy má přitom stejná domácnost, v níž jeden z rodičů pracuje a má nízký plat. Podle návrhu ministerstva by se nově příjmy druhé rodiny měly zvýšit o dvacet až třicet procent, měsíčně by tedy její příjem stoupl na 12 600 až 13 650 korun. Rozdíl by doplatil stát.


Špidlův úřad se domnívá, že změna může dokonce ušetřit peníze daňových poplatníků. Pokud dají lidé přednost práci za nízkou mzdu, stát ušetří tím, že jim nebude platit podpory v nezaměstnanosti.


Odhady, kolik se takto uspoří, však zatím nejsou k dispozici.  Podle studie Výzkumného ústavu práce zneužívalo v roce 1998 sociální systém kolem sta tisíc rodin. Tito lidé se prostě smířili s tím, že budou žít jen z dávek, a nemají skutečný zájem najít si zaměstnání.
K reformám velmi štědrých sociálních sítí se v minulých letech odhodlala většina zemí Evropské unie. Právě kvůli přebujelým sociálním systémům se řadě zemí Evropské unie dlouhá léta nedařilo snížit nezaměstnanost. "Česká republika stojí před nutností podobných změn," míní studie Světové banky.


"Sociální past", jak odborníci systém dávek, který odrazuje od práce, nazývají, velmi devastuje atmosféru ve společnosti. "Hrozí, že bude vytvořena taková sociální kultura nízké životní úrovně, v níž lidé s nižšími příjmy budou mít jen malou motivaci se od této úrovně odpoutat. Nezaměstnanost v zemi se pak může dlouhodobě udržovat na velmi vysokých hodnotách," míní Světová banka.


Jiří Šulc, starosta Mostu, kde je nejvyšší nezaměstnanost, míní, že bez změny systému se v jeho městě nikdy problém s vysokou nezaměstnaností vyřešit nepodaří. "Oživit hospodářství a přivést sem investory, to je jedna věc. Bezpodmínečně nutné je však něco udělat s tím naprosto špatným systémem sociálních dávek. Proč by lidi pracovali, když vidí, že soused, co nedělá, má stejně a ještě sedí celý den v hospodě. Znám tisíce lidí, kteří systém zneužívají," upozornil Šulc. Podobně jako on hovoří řada dalších starostů z měst s vysokou nezaměstnaností.


Ministerstvo práce předpokládá, že v září předloží do vlády věcný záměr novely zákona o zaměstnanosti, která by měla "sociální past" omezit.
Špidlovy záměry na reformu mají poměrně velkou šanci na úspěch v parlamentu. "Se sociálním systémem v dnešní podobě se musí co nejdřív něco udělat.
Už včera bylo pozdě. Devastuje to morálku. Člověk ze své podstaty dělá to, co je pro něj nejvýhodnější. A pro ty s nízkými příjmy je nejvýhodnější nepracovat. Normální sociální systém by to neměl dovolovat," řekl Stanislav Volák z Unie svobody.
"Práce se musí vyplatit a sociální systém to musí respektovat," řekl Josef Janeček z KDU-ČSL.