Stát zatím neví, jak prodá Becherovku

Praha - Zdeněk Hoffmann, který tvrdí, že vlastní původní recept na světoznámý bylinný likér z Karlových Varů, brzdí privatizaci Becherovky. Společnost Salb, která chce od státu koupit za 2,1 miliardy majoritní část Karlovarské Becherovky, žádá záruky pro případ, že by Hoffmann vyhrál soudní spory vedené s likérkou. V nich jde o to, kdo bude smět vyrábět becherovku. Salb žádá v případě Hoffmannova vítězství vrácení investovaných peněz.

Proti tomu jsou však zástupci Fondu národního majetku, který za stát akcie Becherovky prodává. "Jednání teď trochu váznou a řeší to právníci," připustila Jana Víšková z FNM. "Dohodnout bychom se měli brzy. Zájmem státu je prodat. Salb chce koupit.Takže jedinou překážkou je právě pan Hoffmann," dodala.

Společnost Jan Becher Karlovarská Becherovka měla být původně prodána už koncem loňska, kdy Salb splnil všechny dohodnuté podmínky. Zatímco právníci FNM a Salbu se vše snaží vyřešit, Zdeněk Hoffmann veřejně prohlašuje, že rozjede výrobu své vlastní "pravé" becherovky.

Becherovka čeká na výrok soudu
Případný neúspěch při prodeji Karlovarské Becherovky by kromě finanční ztráty a nutnosti změnit celou její privatizaci znamenal pro stát jen ostudu, protože by se mu podařilo vyhnat ze země světového nápojového giganta Pernod Ricard.

Tak hodnotí zástupci Fondu národního majetku možný krach jednání o prodeji výrobce světoznámého bylinného likéru firmě Salb. "Problém vzniká tím, že jméno Hoffmann se nikde v privatizačních dokumentech neobjevuje.

Nebyl tedy v seznamu sporů, které měl nový majitel vyřešit," vysvětluje Jana Víšková z FNM důvody několikaměsíčního zdržení prodeje Becherovky. Příští týden se mají právníci fondu a Salbu definitivně dohodnout.

Pokud by se tak nestalo, musela by o dalším osudu Karlovarské Becherovky rozhodovat vláda. Šéf Becherovky si ovšem žádné problémy nepřipouští. "Pan Hoffmann je malý problém, který si zaslouží malou pasáž ve smlouvě. Kdyby se soudy netáhly takovou dobu, už by to bylo dávno za námi," říká generální ředitel firmy Jan Becher Alan Walden-Jones. "Nechci to nijak dramatizovat, protože situace nijak dramatická není," míní. Podle něho výrobce a majitel světoznámé značky s něčím podobným musí počítat. "Problém je v tom, že pracujeme v prostředí, které takové chování umožňuje. Akcionáři Salbu prostě mají obavu z toho, aby soud nerozhodl iracionálně," tvrdí Walden-Jones.

V současné době běží zhruba sedm sporů, kdy se vzájemně žaluje Hoffmann s Becherovkou.

Žádný soud přitom nedal jednoznačné stanovisko k tomu, zda darovací smlouva Zdeňka Hoffmanna je padělek, či nikoliv. Právě na základě ní Hoffmann tvrdí, že je vlastníkem práv na výrobu bylinného likéru. Hoffmann se proto pokládá za vítěze. "Soud nám dal za pravdu a chystáme se rozjet výrobu," prohlašuje Hoffmann.

Přes všechny problémy se soudy zástupci Salbu tvrdí, že o Becherovku přijít nechtějí. Za vyřešení známkoprávního sporu s německým Underbergem totiž Pernod Ricard už utratil osm set milionů korun.

Z původních dalších zájemců se dnes o likérku nikdo aktivně nezajímá, a to i přesto, že okolo prodeje v roce 1997 byla spousta otazníků. Salb, tehdy ještě pod názvem Value Bill, totiž nezvítězil ve výběrovém řízení jednoznačně. Nejvyšší cenu nabídl plzeňský Stock a nejlepší podnikatelský plán tehdy předložili manažeři státní Becherovky a Plzeňského Prazdroje.

,