Statistici a celníci se přou, kdo chyboval

  • 19
Případ ztracených 40 miliard vyvezeného zboží včera skončil ostrým sporem statistiků s celníky. Do celé věci se vložila i vláda. Premiér Vladimír Špidla sice nejprve tvrdil, že kabinet o situaci se zmizelými čísly jednat nebude, ale ministr zahraničí Cyril Svoboda nakonec diskusi na toto téma vyvolal.

Ministři dali celníkům i statistikům týdenní ultimátum na to, aby vysvětlili, jak postupovali. "Na základě zpráv a informací, které bude mít k dispozici, pak vláda příští týden rozhodne," řekla agentuře Reuters bez dalších podrobností její mluvčí Anna Stárková.

Právě vláda může navrhnout odvolání šéfky statistického úřadu Marie Bohaté.
Konečné slovo však má prezident. Statistici minulý čtvrtek totiž po téměř půlroce oznámili, že ve vývozu za červenec až září chybělo čtyřicet miliard korun.

Dosud prohlubující se a obavy budící schodek zahraničního obchodu se tím značně smrskl a růst ekonomiky podle nových dat povyskočil ve třetím čtvrtletí z 1,5 na 2,7 procenta.

Odpovědnost za omyl si teď statistici a celníci přehazují mezi sebou jako horký brambor. Český statistický úřad tvrdí, že za chybu mohou hlavně celníci, kteří jim nedodali úplné statistiky, a oni chybili pouze v nedůsledné kontrole.

Celníci chybu na své straně doposud připouštěli, nyní však otočili. "Veškerá data, která po nás statistický úřad chtěl, dostal, a to bez chyb," říká jejich mluvčí Jiří Barták. Uznává sice, že chybějící údaje nedodali, ale statistici je podle něho po nich nechtěli.

Celníků se zastalo i ministerstvo financí. "Chyba nenastala na straně Generálního ředitelství cel," tvrdí náměstek ministra financí Eduard Janota. Kontrola ministerstva financí navíc prokázala, že statistici měli za leden až září kompletní data ještě v jednom souboru k dispozici. Bohatá se spoléhá na to, že do celé záležitosti vnesou jasno odborníci z Evropského statistického úřadu, kteří příští týden přijedou.

Komu zůstane černý Petr?

•  šéfka statistiků Marie Bohatá: "Odmítám, že ta chyba vznikla u nás. Chyby se dopustili na Generálním ředitelství cel. My jsme od nich dostali jiná čísla."

• mluvčí celníků Jiří Barták: "Veškerá data, která od nás Český statistický úřad chtěl, dostal. A to bez chyb." 

Chybné výsledky vnesly chaos do všech ekonomických prognóz, některé podniky si díky tomu polepšily, jiné naopak. Ekonomové odhadují, že pokud by byla zveřejňována správná data, mohla být česká měna posledního půl roku přibližně o padesátník silnější.

Na chybě statistiků tak mohli vydělat vývozci, kterým silný kurz užíral z tržeb. "Bylo to pro nás výhodné," říká šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek. Nicméně dodává, že automobilka se chrání před pohyby kurzu tím, že využívá zajištění v podobě pevně stanoveného kurzu.

Nejvíce tak kvůli statistikům mohly paradoxně ušetřit firmy, které se proti pohybům kurzu nechrání a hojně vyvážejí. Například podnik s ročními tržbami kolem milionu korun mohl ušetřit za půl roku asi osm milionů korun.

Tratit by naopak mohli dovozci, kterým se koncem roku zboží z ciziny prodražilo.
Firmy si však většinou nestěžují. "Ceny máme dlouhodobě nasmlouvané," říká například mluvčí Philipsu Monika Ďaďová. O žádném zdražení nesvědčí ani vývoj cen, které šly loni po většinu měsíců dolů.

DÁLE ČTĚTE

Statistická chyba je reprízou 90. let
Škromach viní statistiky z úmyslu

Matoucí statistiky odnesli dva šéfové

Revize růstu korunou nepohnula