Úřad dluhopisy dražil necelé dva týdny po zprávě Českého statistického úřadu o tom, že česká ekonomika roste vynikajícím tempem.

Úřad dluhopisy dražil necelé dva týdny po zprávě Českého statistického úřadu o tom, že česká ekonomika roste vynikajícím tempem. | foto: Reuters

Investoři platí za to, že Česku půjčují. Dluhopisy mají poprvé záporný úrok

  • 200
Ministerstvo financí ve středeční aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů poprvé dosáhlo záporného výnosu. Investoři tak paradoxně platí za možnost koupit si státní dluhopisy. Jsou pro ně výhodnější než hotovost. Vláda může finanční prostředky použít například pro investice.

Celková jmenovitá hodnota dluhopisů prodaných v konkurenční části aukce činí 3,75 miliardy korun.

„Jedná se o další potvrzení pozitivního vnímání České republiky na finančních trzích a pokračování příznivého trendu ve vývoji státních financí České republiky, který započal v roce 2014, kdy se poprvé od roku 1995 podařilo dosáhnout meziročního poklesu státního dluhu“, uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Úřad dluhopisy dražil necelé dva týdny po zprávě Českého statistického úřadu o tom, že česká ekonomika roste vynikajícím tempem. Ve druhém kvartále tuzemský HDP meziročně vzrostl o 4,4 procenta (více čtěte zde).

Výnos tříletého státního dluhopisu České republiky se splatností v březnu 2018 dosáhl -0,001%, což je nejníže v historii země, oznámilo ministerstvo financí ve středeční tiskové zprávě.

Reakce na měnovou politiku centrálních bank

Záporný výnos u českých státních dluhopisů není úplnou novinkou. Ve středu k němu však poprvé došlo i při primární aukci.

Co jsou státní dluhopisy

Státní dluhopisy u nás vydává Ministerstvo financí. Emisi zajišťuje Česká národní banka, která se zároveň stará o vyplácení úroků.

Obecně platí, že státní dluhopisy mají nízkou míru rizika, proto jsou mezi investory populární. Půjčené peníze stát nejčastěji vkládá do infrastruktury nebo ke splácení staršího státního dluhu.

„Záporné výnosy dluhopisů jsou reakcí na měnovou politiku u nás i ve světě. Úrokové sazby České národní banky (ČNB) jsou téměř nulové, v případě Evropské centrální banky (ECB) je dokonce jedna z klíčových úrokových sazeb záporná. Vzhledem k tomu, že ČNB ani ECB v nejbližších měsících nehodlají měnit nastavení měnové politiky, budou tržní úrokové sazby a výnosy dluhopisů s kratší dobou do splatnosti oscilovat kolem nuly,“ uvedl pro iDNES.cz hlavní ekonom Deloitte Advisory David Marek.

Prakticky to podle analytika Komerční banky Marka Dřímala znamená, že někteří investoři jsou ochotní za držení dluhopisů vládě platit. Za dnešním výsledkem jsou podle něj především intervence České národní banky.

„Centrální banka nákupem eur a prodejem korun vytváří přebytek domácí měny, za kterou investoři nakupují právě třeba české státní dluhopisy. Někteří hráči na trhu sázejí také na možnost snížení sazeb ČNB do záporu. Pak by i dluhopis s výnosem -0,001 procenta byl paradoxně výhodnou investicí,“ uvedl.

Česká republika při negativních výnosech z vydaných dluhopisů dokonce vydělává, podotkl Marek, který dodal, že pro vládu zpráva znamená možnost levného financování a investic.

,