Ministerstvo průmyslu, pod nějž inspekce spadá, připouští, že ČOI má s kontrolou stavebního trhu problém.

Ministerstvo průmyslu, pod nějž inspekce spadá, připouští, že ČOI má s kontrolou stavebního trhu problém. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Za zfušované fasády mohou i bezzubé testy a špatná kontrola českých úřadů

  • 46
V Česku chybí účinný dohled nad stavebním trhem. Běžně se tak na něm objevují stavební materiály, které by při pečlivější kontrole testy neprošly. Česká obchodní inspekce nemá možnost provést kontrolu stavebního výrobku ani u výrobce, ani při jeho přepravě a ani na stavbě.

Chabý státní dozor má vinu na tom, že se na české domy používají zdánlivě kvalitní „silikonové“ a „akrylátové“ omítky, v nichž se však silikon nahrazuje parafínem, který se z fasády vymývá. A akrylát pro změnu styrenakrylátem, jenž se na slunci rozpadá. Nebo že se do domů montují protipožární dveře, jež prohoří za pět minut místo třiceti (více o neefektivních protipožárních dveřích čtěte zde).

V silikonové omítce chybí silikon. Nové fasády opadávají, stavaři krachují

V systému dohledu se objevují dvě šedé zóny s omezenou kontrolou - jednak akreditační systém, jednak malá pravomoc České obchodní inspekce. Problém dobře dokresluje „omítkový“ spor stavební firmy Bahal s výrobcem omítky Knauf.

Na silikonovou omítku Silikonharzputz z produkce nadnárodního gigantu vydala státní zkušebna TZÚS certifikáty schvalující prodej na českém trhu. Produkt má odpovídat české normě například co do schopnosti odpuzovat vodu, ale propouštět páru z vnitřku stavby ven. Podle Bahalu je produkt nekvalitní, proto omítka na fasádách nedrží. Knauf upozorňuje, že vady na stavbách Bahalu mohly způsobit technologické chyby, že omítka sama je v pořádku.

Německý kýbl v českém testu

Když však omítku a další složky zateplovacího systému Knauf pro Bahal testovala soudní znalkyně Eva Kolářová, zjistila, že výrobek normu porušuje.

Kolářová nabízí vysvětlení. Knauf prodává omítku pod stejným názvem v Německu i v Česku. Německý produkt, vyráběný v německé firmě Knauf Gips KG, má jiné deklarované složení než česká omítka, kterou pro Knauf dělá liberecká firma Artis A.

„Na českém technickém listu je vyobrazen německý kýbl,“ upozorňuje znalkyně. Z toho i dalších detailů technické dokumentace usuzuje, že vzorky české omítky certifikované ve státní zkušebně mohly být vyrobeny v německém Knaufu. Což zcela nevyvrátil ani šéf zkušebny Alexander Šafařík-Pštrosz: „Testovali jsme českou omítku z Liberce,“ ujistil iDNES.cz. Ale vzápětí dodal: „Zkoušíme samozřejmě vzorky, jež nám dodá výrobce.“

Kvalitu omítek Knaufu testovala na podnět Bahalu také ČOI. Testy pro Knauf dopadly dobře. „Omítka byla prověřena se závěrem, že je uváděna na trh v souladu se všemi legislativními požadavky. ČOI potvrdila i obsah silikonu v ní,“ zdůrazňuje Jana Tulachová z marketingového oddělení firmy.

Jenže postup ČOI letos v říjnu pro policii posuzovala znalkyně Miroslava Novotná z Vysoké školy chemicko-technologické. Podle ní ČOI kontrolu zfušovala: „Zadání zkoušek bylo vágní, otázky formulované ČOI neodpovídaly stavu problému,“ píše v dobrozdání.

Rozšíření pravomocí ČOI

Ministerstvo průmyslu, pod nějž inspekce spadá, připouští, že ČOI má s kontrolou stavebního trhu problém. Už proto, že ani ona nemá šanci sama namátkově kontrolovat materiály, které stavební firmy kupují na stavby.

„ČOI nemá možnost provést kontrolu stavebního výrobku ani u výrobce, ani při jeho přepravě a ani na stavbě. Takže neprochází-li stavební výrobek obchodní sítí, vůbec se k němu nedostane,“ říká mluvčí ministerstva František Kotrba.

Alespoň v tomto ohledu by se ale situace měla změnit. Rozšíření pravomocí inspekce zajistí novela stavebního zákona, kterou chystá ministerstvo pro místní rozvoj.

Stanovisko společnosti Knauf

Výrobce omítky Silikonharzputz, společnost Knauf Praha, trvá na tom, že její materiál je v pořádku.

„Jsme svědky zásadní manipulace s fakty a znaleckými posudky, jejichž závěry jsou vytrženy z kontextu a předloženy účelně. Na pozadí případu je snaha firmy Bahal poškodit dobré jméno společnosti Knauf. Argumentace MF DNES je postavena také na závěrech posudků Kriminalistického ústavu, který údajně zkoumal vzorky silikonové omítky Knauf. Vzorek byl Kriminalistickému ústavu dodán firmou Bahal. Nelze s jistotou říci, jaký výrobek byl vlastně dodán. Nezávislé posouzení kvality silikonové omítky Knauf provedla ČOI, která zakoupila výrobek v náhodně vybrané prodejně. Závěr šetření ČOI zní: silikonová omítka Knauf je uváděna na trh v souladu s českou legislativou a obsahuje silikon.Je nutné zkoumat způsob, jakým byla silikonová omítka zpracována, použita a zda to bylo v souladu s technologickým postupem, projektovou dokumentací, tedy v souladu se stavebním zákonem.“