Státní opera Praha | foto: a2-tv.blogspot.com

Rekonstrukce Státní opery zamrzla. Tendr prověřuje antimonopolní úřad

  • 2
Tendr na rekonstrukci Státní opery v Praze je zatím u ledu, přestože Národní divadlo na konci prosince po dlouhých měsících vybralo firmu Hochtief CZ, která budovu opery za 858 milionů zrekonstruuje. Jeden z neúspěšných uchazečů o zakázku, konsorcium Opera 2016, totiž podal podnět k antimonopolnímu úřadu.

Konsorcium podalo podnět k úřadu minulý pátek. „Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) obdržel návrh od Společnosti Opera 2016 ve věci tendru rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery,“ řekl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda. Úřad ve věci zahájil správní řízení a seznamuje se s obsahem stížnosti.

Co konkrétně společnosti Opera 2016 na tendru vadí, Metrostav coby lídr konsorcia, neuvedl. Ústy svého mluvčího Vojtěcha Kostihy vzkázal, „že návrh k přezkoumání společnost podala a že k probíhajícím soutěžím se nevyjadřuje.“

Společně s Metrostavem si na antimonopolním úřadu stěžovaly také ostatní stavební firmy sdružené v konsorciu - tedy Průmstav, GEOSAN GROUP a PSJ. Konsorcium skončilo s nabídkou více než miliarda korun páté. O zakázku mělo zájem celkem sedm stavbařů.

Reference především

Podle informací MF DNES v apelu na antimonopolní úřad stojí, že vítěz tendru Hochtief CZ ve své nabídce neuvedl reference na divadelní techniku, které poptávkové řízení vyžadovalo.

Účastníci tendru

na rekonstrukci Státní opery:

  • Vítěz:

- Hochtief CZ - 858 mil. Kč

  • Nabídka pod miliardu:

- Klement - Imos - Zlínstav, Opera
- Státní opera Porr + Imos
- VW Wachal

  • Nabídka nad miliardu:

- Opera 2016 (Metrostav, Průmstav, Geosan Group a PSJ)
- OHL ŽS
- Společnost pro rekonstrukci Státní opery (Avers a Strabag)

Firma Hochtief byla také kritizována za to, že v náročné rekonstrukci historických budov nemá praxi, protože se v minulosti věnovala spíše dopravním stavbám.

Hochtief CZ se hájí tím, že všechny kvalifikační předpoklady splnil. „Naše společnost v minulosti úspěšně zrealizovala celou řadu rekonstrukcí historických objektů,“ mluvčí Hochtiefu Michal Talian. To dokládají jeho reference mezi kterými je rekonstrukce památníku na pražském Vítkově, barokní nemocnice Kuks nebo obnova kláštera Broumov.

O rekonstrukci opery se přitom mluví už léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Stát chtěl zakázku vysoutěžit přibližně miliardu korun. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňovalo tím, že předchozí investiční záměry nezahrnovaly komplexní opravu historické budovy.

Rychlý výběr podle zákona

Problémy byly v minulosti i s výběrovým řízením samotným. Národní divadlo, pod níž Státní opera spadá, to první nakonec zrušilo, protože nebylo dostatečně připraveno. Hodnotitelskou komisi nakonec vybrala na začátku prosince až vláda. Nakonec zvítězila firma s nejnižší nabídkou. Stavbaři a mimo jiné kritizují tempo, s jakou rychlostí se komise k výherci tendru dopracovala - na projití téměř 15 000 stránek textu jí stačilo pět pracovních dní.

„Je to další příklad veřejné zakázky, kde rozhoduje jenom cena. Takhle se dá soutěžit silnice, ale ne historická budova s celoevropským významem. Chyba je v zákoně o veřejných zakázkách, který toto dostatečně nezohledňuje,“ uvedla další z neúspěšných stavebních firem, která se veřejné soutěže účastnila.

V praxi to znamená, že návštěvníci se do Státní opery, která je zavřená již přes pět měsíců, podívají v lepším případě někdy v roce 2019. Podle původních plánů se mělo začít stavět loni na podzim.

Antimonopolnímu úřadu bude nejspíš několik až několik měsíců trvat, než se k věci vyjádří samotná rekonstrukce zabere podle dřívějších informací více než dva roky.

23. září 2015