Státní školy: učebnice je možné si půjčit

Školní potřeby dostávají ve státních školách zdarma jen prvňáčci. Od druhé třídy již musí rodiče kromě učebnic vše ostatní kupovat. Výdaje na školní potřeby a pomůcky mohou dosahovat několikatisícikorunové výše.

1. třída
Základní školní potřeby dostanou žáci prvních tříd zadarmo. Od státu škola získá dvě stě korun na každého prvňáka a za ty nakoupí většinou barevné papíry, pastelky, štětce, voskovky, vodové barvy, desky na abecedu, čtvrtky a také písanky, sešity a nové učebnice. To, co najde prvňáček na své lavici, je většinou všechno, co může od školy jako vybavení očekávat.

Pokud bude potřebovat během roku nové pastelky či vodové barvy, musí je již pořídit rodiče. Některé školy dokážou díky šikovnému hospodáři sehnat téměř všechny potřebné pomůcky, jiné nakoupí jen část a zbytek musí obstarat rodiče. Jenže základními školními pomůckami výdaje nekončí. Děti potřebují tašku, penál, další barvy na kreslení a také cvičební úbor a bačkory.

"Teď právě jsem jen za úbor se cvičkami zaplatila asi dvě stě padesát korun," říká Marcela Ševčíková. Rodiče by měli k nákupům přistupovat s rozvahou, kupovat opravdu jen to, co dítě ve škole skutečně upotřebí, neutrácet zbytečně za drahé pomůcky, protože děti v první třídě jsou hodně zapomětlivé a dost často také něco ztratí.

2. až 9. třída
Jediné, co dostanou určitě žáci od druhé třídy ve státní škole zdarma, je "tolik oblíbená" žákovská knížka. Žáci se vyjma jazykových učebnic nemusí většinou starat ani o učebnice, školy jim je půjčují. Pokud je však během roku výrazně poškodí, mohou je dostat od školy k úhradě.

Když dítě učebnici dokonce ztratí, musí nahradit celou hodnotu, u nových učebnic tak plnou cenu. Rodiče platí jazykové učebnice a pracovní sešity, do kterých žáci píší, a tak nemohou jako učebnice přecházet na mladší spolužáky. Ostatní školní potřeby jako například barvy, podložky, štětce či pera nebo sešity si žáci také sami kupují.

"Aby děti měly na každý předmět správný druh sešitu, vybere většinou škola od dětí celou sumu předem a pak koupí vhodné typy sešitů," říká jedna z učitelek z II. základní školy v Milevsku. Během školního roku je však potřeba více sešitů, a tak si děti mohou vybrat sešit, který jim vyhovuje. V některých městech se platí také za družiny - podle platné vyhlášky by to nemělo být více než třicet procent nákladů na pobyt dítěte. Konkrétní částky za družinu stanovují obecní úřady, proto se v jednotlivých městech liší.

STŘEDNÍ ŠKOLY A UČILIŠTĚ
Na státních školách si většinu pomůcek musí pořídit studenti sami. Škola zpravidla půjčuje učebnice, avšak nákup jazykových knih musí rodina zaplatit z vlastní kapsy, což představuje poměrně velké výdaje - dvě stě až tisíc korun za rok. "I když dcera nastoupila na státní střední školu, stejně nás učebnice na jazyky, dějepis a češtinu budou stát skoro patnáct set korun," říká Zuzana Benešová.

Možností, jak se vyhnout vysokým nákladům za knihy, je nákup od starších spolužáků. Když se ve škole knížky nedají půjčit a nejsou ani v knihkupectvích, je tento postup jedinou variantou, jak získat potřebné školní potřeby. Na učilištích je situace obdobná. Jestliže škola má dostatek učebnic, pak je svým žákům půjčuje. Jinak si je žáci musí zajistit sami - nové nebo starší. Protože je někdy obtížné sehnat v obchodech požadovanou knihu, může škola objednat učebnice od velkoobchodníků a pak je prodat svým studentům.

Na některých osmiletých gymnáziích dostanou studenti od primy do kvarty zdarma zapůjčené učebnice. V dalších ročnících si však již musí kupovat učebnice sami. Většinu knih lze získat od starších spolužáků, ale jazykové učebnice spolu s cvičebními sešity je třeba každý rok kupovat znovu. Stejně tak se může stát, že s příchodem nového učitele se mění i používaný typ učebnice.

I když by měl předem učitel výběr nových jazykových učebnic s rodiči konzultovat, v praxi to tak není a rodičům obvykle nezbývá nic jiného než znovu vynaložit poměrně vysokou částku za nové učebnice. Učebnice si lze také půjčit ve veřejných knihovnách, ne vždy je tam však mají. Kromě toho platí pro výpůjčku učebnice stejné podmínky jako pro ostatní knihy, takže jejich půjčení musí být zpravidla po měsíci prodlužováno. V případě, že si někdo danou publikaci rezervuje, je potřeba ji po uplynutí výpůjční doby vrátit. Studenti si kromě vybraných knih platí i sešity a další pomůcky.

Co žák dostane
učebnice (zapůjčené)

Co platí rodiče
jazykové učebnice, pracovní sešity: 100 až 400 korun
ostatní pomůcky
stravné pro starší ročníky na základní škole: 14,40 až 23,60 za den

Co student dostane
učebnice (zapůjčené)

Co platí rodiče
pomůcky, vybavení
stravné v rozmezí 15,40 až 22,40 korun za den


Témata: Rozvaha, Stravné