Loni se o tři procenta zvedly platové tabulky plošně.

Loni se o tři procenta zvedly platové tabulky plošně. | foto: MAFRA

Chceme víc peněz, volají státní zaměstnanci. Šanci přidat mají učitelé

  • 116
Počet zaměstnanců ve státní správě roste o desítky tisíc. Příští rok chce navíc 622 tisíc zaměstnanců placených z veřejných rozpočtů dostat přidáno. Zatím to vypadá, že nejvíc si polepší učitelé. Ministr financí Andrej Babiš plošné navyšování platů ale odmítá.

Vláda Bohuslava Sobotky se bude moci pochlubit rekordním bujením státní správy. Od roku 2014 vzrostl počet zaměstnanců státu o 21 tisíc a výdaje na jejich platy o 11 miliard. Zatím. Vyjednávání o vyšších platech pro příští rok totiž teprve startuje.

Může se hodit

Nejste spokojeni s výší svého platu? Najděte si lépe placenou práci. Je ideální čas na změnu. Nabídek je dost. Vybírejte z aktuálních volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

V úterý se sešlo u premiéra několik odborových organizací s požadavkem na zvýšení platů o deset procent. „Loni jsme začali s vyjednáváním až v červnu, chtěli jsme pět procent, ale byli jsme postaveni před hotovou věc a dostali jen tři. Proto teď začínáme dřív,“ říká Pavel Bednář, šéf úřednických odborů.

Loni se o tři procenta zvedly platové tabulky plošně, zdravotníkům dokonce o pět procent. Tarif přitom představuje zhruba 70 procent platu státního zaměstnance, zbytek je pohyblivá složka.

Šéf státní kasy Babiš odmítá pro příští rok plošné zvyšování, a už vůbec ne o 10 procent. „Podívejte se na růst platů v soukromé firmě Škoda Auto – daří se jí extrémně dobře a navyšuje o tři procenta. Stát má stále deficit a záporné hospodaření,“ říká. Přidal by jen vybraným.

„Některé resorty mají průměrný plat 50 tisíc a některé 26 tisíc. Prioritně je třeba řešit průměrné platy v kultuře, učitele ve školství,“ říká Babiš. Ministerským úředníkům by plošně nepřidával – jen motivačně, podle výkonu.

Všechny odborové svazy se při argumentaci odvolávají na škrty z roku 2011, kdy vláda premiéra Petra Nečase snížila plošně prostředky na platy o 10 procent. Odboráři si spočítali, že tento pokles při započítání inflace dosud nebyl státním zaměstnancům vynahrazen.

Navyšování platů požadují také policisté. „Těžko můžeme do budoucna předvídat, jak se bude vyvíjet bezpečnostní situace v Evropě. Je třeba přijmout nové policisty a zkvalitnit bezpečnostní sbor,“ říká Milan Štěpánek, šéf Nezávislých odborů Policie ČR. Bez vyšších platů to podle něj nepůjde.

Své argumenty mají i pracovníci v kultuře. „Šedesát procent zaměstnanců národních kulturních institucí jsou vysokoškoláci. Jsou placeni hůře než vrátní ve fabrice,“ říká Anna Machová, předsedkyně odborového svazu zaměstnanců v kultuře. Nechápe, proč by vláda nenašla peníze na kulturní příspěvkové organizace se zhruba sedmi tisíci lidmi.

Vládní koalice teprve o platech bude jednat. Zvýšit platy ve školství je zatím to jediné, na čem se dvě největší vládní strany ANO a ČSSD shodnou. Průměrný plat učitele na základní a na střední škole byl podle Informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce, zhruba 28 tisíc korun hrubého.

V čem se strany výrazně rozcházejí, je to, kde vzít peníze na vyšší platy zdravotníků. Ti požadují, aby jim vláda přidala 10 miliard korun prostřednictvím vyšších plateb za státní pojištěnce.

„Ministr zdravotnictví dostal touto cestou za roky 2014 až 2016 celkově 38 miliard korun. Je otázka, proč tyto peníze nepoužil na navýšení platů lékařů a sestřiček,“ nesouhlasí s dalším navyšováním Babiš. Tvrdí, že rozdělování peněz ve zdravotnictví je neprůhledné a plýtvá se tam.

Na platy státních zaměstnanců (bez zdravotnictví) jde letos 149 miliard korun ze státního rozpočtu. 46 miliard jde na platy do zdravotnictví. Další desítky miliard jdou na zaměstnance z rozpočtů krajů a obcí. Těm se přerozdělují peníze z daní.