Josef Středula

Josef Středula | foto: František Vlček, MAFRA

Státní zaměstnanci mají šanci na víc peněz už letos, vyjednaly odbory

  • 114
Státní zaměstnanci mají šanci, že dostanou ještě letos přidáno. Peníze by mohli dostat obdobně, jako vláda rozhodla, že dá jednorázově 600 korun důchodcům. „Je otázka k dalšímu jednání, zda z toho, co zbude, bude možné zvýšit i platy ve veřejném sektoru,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová po jednání členů vlády s odbory.

„Umíme si představit i rozdělení nárůstu platů na dvě fáze. Od 1. listopadu a pak od roku 2016. Pan premiér to podpořil, že si to umí představit,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula, který šel přitom na jednání s tím, že platy státních zaměstnancům mají příští rok vzrůst o 5 procent, tedy stejně, jako chce vláda přidat jen státním úředníků, zatímco učitelé, policisté a hasiči mají od ledna dostat 3 procenta navíc.

Teď odboráři čekají, že pro státní zaměstnance dokážou vyjednat více peněz, tak jak to ČSSD v koalici prosadila pro důchodce. „My očekáváme, že my budeme solidární k důchodcům a důchodci budou solidární k zaměstnancům,“ řekl Středula.

Jednat o penězích teď budou společně náměstci ministerstev financí a práce a sociálních věcí společně s odbory. Jasno má být do 27. července, kdy bude vláda o rozpočtu jednat s odbory a zástupci zaměstnavatelů.

Růst platů povede k vyšší dynamice HDP, argumentují odbory

Středula už před jednáním s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí Andrejem Babišem a s Marksovou vyšší růst platů obhajoval a hýřil optimismem. „Růst platů může způsobit velkou dynamiku růstu HDP,“ řekl odborový předák.

„My bychom chtěli, aby ten nárůst pro rok 2016 byl pět procent a to bez ohledu na to, jestli se jedná o státní zaměstnance, nebo zaměstnance placené ze státního rozpočtu,“ prohlásil Středula. Růst ekonomiky podle něj vytváří dostatečné zdroje, aby to mohla vláda potvrdit vyšším růstem platů.

Babiš k tomu ale měl výhrady. „Ne, tak já myslím, že tři procenta. Ještě tam jsou zaměstnanci ve státní službě, pro ty je to pět procent. Já myslím, že to je slušné navýšení, když není žádná inflace,“ oponoval požadavku odborů před jednáním. Výsledek jednání nekomentoval.

„Budu jednat s jednotlivými ministry, ve finále to koalice musí odsouhlasit,“ oponoval Babiš. Stále podle něj platí, že schodek rozpočtu na příští rok nemá překročit 70 miliard korun.

Daně firem by mohly být klidně vyšší, říká šéf školských odborů

„Určitě pět procent by bylo adekvátních, což je jedna miliarda pro školství. Uvidíme, jak se k tomu pan ministr postaví. Myslíme, že by to státní rozpočet nepoložilo,“ prohlásil šéf školských odborů František Dobšík. A nabídl i cestu, kde může vláda zkusit peníze najít. „Určitě to daňové zatížení, které je, by mohlo být v ČR, co se týká velkých firem, větší,“ řekl Dobšík.

Zvýšení daní firmám o 2 procenta navrhla v koalici ČSSD, ale Babiš byl proti. Ale ani sami odboráři v tomto nejsou jednotní. „Ne, my nemáme takovou ambici, řešit otázku platů i zdanění firem. To by bylo velmi kontraproduktivní,“ řekl šéf odborové centrály Středula.

Dobšík argumentuje, že vládou zatím navržený růst platů učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců o tři procenta je „jen placení dluhů z minula“. „Mělo být daleko víc asistentů učitelů ve školách, a pokud na to nikdo nepřidá peníze, tak si to zaplatíme ze svého,“ řekl Dobšík. „Tři procenta nesplňují očekávání, která kolegové mají, ať už jsou to pedagogové nebo nepedagogové, protože jako jedna z mála skupin jsme pojmenováni ve vládním prohlášení, že když poroste ekonomika, že porostou platy,“ dodal.

A co politici? Těm mají platy růst o 6,6 procenta, řekl Středula

Středula má ještě jeden trumf. „Mimochodem navrhuji růst platů u ústavních činitelů o 6,6 procenta. Mělo by se týkat i běžných zaměstnanců,“ řekl šéf ČMKOS.

„No, nevím. Musíme to všechno spočítat. Teď intenzivně jednám o rozpočtu. V úterý mám paní Marksovou a Valachovou, pan Zaorálek se nahlásil konečně. Jasno budeme mít ve středu ráno,“ prohlásil Babiš.

Právě ve středu má vláda jednat o tom, kolik peněz dostane který ministr pro svou rozpočtovou kapitolu. Zatím se to řešilo v koalici a ČSSD ani lidovce návrh Babiše nepotěšil (o návrhu ministra financí více zde).