Státy USA odmítají dohodu s Microsoftem

  • 20
Dohodu americké vlády s Microsoftem o ukončení antimonopolního sporu sporu odmítají některé státy USA. Z osmnácti států Unie, které se připojil k žalobě federálního ministerstva spravedlnosti, odmítá mimosoudní urovnání sporu plná třetina. Třetina států požaduje jen drobné úpravy a zbývající třetina se zatím nerozmyslela.

"Státy, které proti urovnání protestují, velmi znepokojuje znění dosažené dohody," uvedla soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová.  Zástupci Microsoftu další vyjednávání a ústupky odmítají.

Americké ministerstvo spravedlnosti se na mimosoudním urovnání sporu s Microsoftem a ukončení tříletého soudního procesuv dohodlo v pátek 2. listopadu. Dohoda uvaluje na podnikatelské chování společnosti některé restrikce po dobu pěti let a poskytuje tak prostor konkurenčním výrobcům k etablování svých produktů na trhu aplikací pro osobní počítače, kde až dosud díky monopolní pozici v operačních systémech dominoval Microsoft.

Po víkendovém prostudování dokumentů řada států zjistila, že dohoda obsahuje tolik výjimek, že některá její ustanovení nebudou fungovat, nebo je bude možné obejít. Někteří státní zástupci rovněž vyjádřili znepokojení na tím, že pod dohodou nefigurují podpisy předních nepolitických úředníků ministerstva spravedlnosti, což naznačuje negativní postoj této složky státní správy.

Proti dohodě vystoupili i kritici z řad konkurentů Microsoftu. Počítačová společnost Sun Microsystems, známá svým univerzálním programovacím jazykem Java, o víkendu uvedla, že možná Microsoft zažaluje v civilní při, protože podle jejího názoru dosažená dohoda konkurenty neochrání.

Hlavní právní zástupce Sun Microsystems Mike Morris agentuře Reuters řekl, že Microsoft bude i po uzavření dohody moci bez problémů poškozovat konkurenci. "Není to ani slabé, je to zcela neúčinné. Je v tom celá řada výjimek, děr, hloupostí a nedostatečných definic," řekl Morris.

Nespokojenost s dohodou vyjádřili i další konkurenti Microsoftu jako RealNetworks nebo AOL Time Warner. "Není to nápravné opatření, ale odměna," řekl  viceprezident RealNetworks, firmy, která vyrábí internetové programy pro zpracování hudby a videa.

Dohoda po třech letech
Tříletý soudní spor americké vlády s firmou Microsoft je u konce. Obě strany se dohodly na opatřeních, která omezí softwarového obra v oblasti rozvoje aplikací pro osobní počítače. Dohoda, kterou musí ještě schválit federální soud a ke které se nepřipojilo 18 žalujících států unie, má umožnit konkurenci během pěti let dohnat náskok, který Microsoft získal především na trhu operačních systémů svým monopolistickým chováním.

Mimosoudní vyrovnání iniciovala v září soudkyně nižšího soudu Colleen Kollarová-Kotellyová, jejímž úkolem bylo vynést nové rozhodnutí o sankcích za porušování zákonů. "Myslím, že je důležité, abychom mohli spor uzavřít globální dohodou, nebo aby se na ní podílelo co možná nejvíce stran," uvedla soudkyně.

Microsoft, aby zažehnal hrozící nebezpečí případné prohry, raději sáhl k ústupkům. Zřejmě ten největší se týká uvolnění části zdrojového kódu operačního systému Windows. Jeho konkurenti tak konečně budou mít šanci vytvářet programy, které budou bez problémů pod Windows fungovat. Získají tak v podstatě přístup k zhruba 400 milionům osobních počítačů pracujících pod tímto systémem, na které si dělal nárok pouze Microsoft.

Poměrně závažný ústupek učinila společnost i v tom, že se podřídí dozoru tří nezávislých expertů, kteří budou mít přístup k veškerým postupům, technologiím a dokonce i k firemním účtům.

Microsoft musí také přestat trestat uživatele za to, že vedle jeho programů užívají i produkty konkurence. Ostatní výrobci softwaru se zase dočkají rovnocennějších licenčních podmínek.

Microsoft přestál hrozbu rozdělení
Soudce oblastního soudu Thomas Penfield Jackson už loni nařídil rozdělení společnosti na dvě části, jeho rozhodnutí však zrušil odvolací soud s odůvodněním, že bylo zaujaté. Nejvyšší soud USA nicméně na začátku října potvrdil jako správnou část Jacksonova rozsudku, která hovořila o monopolním chování Microsoftu.

Firma prý porušovala zákony tím, že zneužívala svého dominantního postavení na trhu programů pro osobní počítače k expanzi na trh internetových prohlížečů. Tím Microsoft omezoval možnost volby spotřebitelů a bránil rozvoji konkurence.

KAUZA MICROSOFT

Žalobce stáhl návrh
na dělení Microsoftu

Kauza Microsoft
spěje k dohodě

K dohodě o mimosoudním vyrovnání se nepřipojilo 18 států unie, které žalovaly softwarový gigant ze stejného důvodu jako vláda, ale samostatně. Podle generálního prokurátora státu Iowa Toma Millera potřebují více času na prostudování smlouvy.

Nelíbí se jim, že dohoda stále nezabraňuje kolosu miliardáře Billa Gatese  integrovat do operačního systému nové softwarové aplikace a nenutí firmu odhalovat v dostatečné míře vnitřní fungování systému.

"Toto je historická dohoda, která zabrání napětí na trhu a přesvědčí spotřebitele o tom, že mají při výběru počítačových systému více možností," prohlásil americký ministr spravedlnosti John Ashcroft.

Je si prý vědom toho, že softwarový průmysl je důležitý pro americkou ekonomiku. O to víc je prý třeba ho chránit před těmi, kdo chtějí omezovat volnou soutěž.

Dohoda nutí největšího světového výrobce počítačových programů, aby se podřídil dozoru tří nezávislých expertů nad svými postupy, technologiemi a dokonce i účty.

Pro konkurenci asi nejdůležitější rozhodnutí soudu spočívá v nařízení, podle kterého musí firma uvolnit při vývoji programů zdrojový kód operačního systému Windows, aby pod ním konkurenční aplikace fungovaly stejně jako aplikace vlastní.

Nad gigantem visí také hrozba v podobě prodloužení sankcí o další dva roky v případě nedodržování dosažené dohody. Musí také přestat trestat uživatele za to, že vedle jeho programů užívají také konkurenční produkty.

Největší výrobci počítačů se také dočkají rovnocenných licenčních podmínek a zároveň se vyhnout exkluzivním dohodám, které předpokládají výlučnou instalaci programového vybavení z dílny Microsoftu.

, ,