Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

NKÚ: Na účtu pro přebytky z důchodového pojištění mohlo být dvakrát tolik

  • 31
Schodek důchodového systému se v letech 2009 až 2013 zvyšoval v průměru o 12 procent ročně, spočítal Nejvyšší kontrolní úřad. Varoval, že jde o dlouhodobě neudržitelný stav. Na zvláštním účtu pro přebytky z důchodového pojištění mohl být dvojnásobek, kdyby se z důchodového systému nehradila i jeho správa.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil výběr důchodového pojištění na ministerstvech práce a sociálních věcí, financí, obrany a vnitra.

Výdaje na důchody na ministerstvu práce, které spravuje 98 procent výdajů důchodového systému, rostly od poloviny 90. let v průměru o 5 procent ročně. „A to nejen kvůli rostoucímu počtu seniorů, ale i v důsledku pravidelné valorizace penzí,“ vysvětlila Málková.

I přes růst příjmů důchodový systém vykazuje dlouhodobě schodek. Jeho vyrovnanou bilanci nezajistily ani další zdroje financování – v roce 2012 ve výši 28,7 miliardy a o rok později 25,8 miliardy korun. „Těmito zdroji byly výnosy z privatizace státních podniků a více než sedmiprocentní podíl z výnosu DPH náležející státu,“ doplnila mluvčí.

V roce 1995 byl zřízen zvláštní důchodový účet s tím, že se na něm budou soustřeďovat přebytky z důchodového pojištění. Prostředky z tohoto účtu měly sloužit v době, kdy budou příjmy důchodového systému nižší než jeho výdaje, a od roku 2008 i k financování důchodové reformy. Ke konci roku 2013 byl stav účtu 22,6 miliardy korun, uvádí NKÚ.

Podle něho by mohl být objem prostředků na zvláštním účtu dvojnásobný. „Ministerstvo financí totiž do výdajů důchodového systému v souladu se zákonem započítává i náklady na jeho správu, které se v letech 2009 až 2013 pohybovaly mezi pěti až sedmi miliardami korun,“ poznamenala mluvčí.

Započítávání nákladů na správu důchodového systému do jeho výdajů podle NKÚ zkresluje celkovou bilanci příjmů a výdajů systému. Pokud by totiž ministerstvo v letech 2004 až 2008, kdy byl důchodový systém přebytkový, převedlo na zvláštní účet celý přebytek a neodečetlo z něj výdaje na správu, mohl být zůstatek na zvláštním účtu o 22,5 miliardy korun vyšší. „To však nemění nic na faktu, že objem prostředků na zvláštním účtu je vzhledem k výši deficitu důchodového systému v posledních letech nevýznamný,“podotkla Málková.

Dávky důchodového pojištění koncem roku 2013 pobíraly téměř tři miliony lidí. Rostl především počet přiznaných starobních důchodů. Ten koncem roku 2013 podle sdělení ministerstva práce pobíralo zhruba 2,3 milionu seniorů, což je asi o třetinu více než v roce 1996. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí se průměrná výše starobního důchodu (vypláceného samostatně) v roce 2013 meziročně zvýšila o 1,8 % na 10 985 Kč.