Na nové zakázky se stavebníci těšit nemohou, lidé se obávají o svá místa a nebudou investovat. Ilustrační foto

Na nové zakázky se stavebníci těšit nemohou, lidé se obávají o svá místa a nebudou investovat. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Stavbaři dokončují jen staré projekty, lidé s nákupem nových bytů otálejí

  • 121
Stavebním firmám se dnes žije těžko a budou to mít ještě horší. Lidé i podniky kvůli krizi šetří, a tak stavebníci nedostávají nové zakázky. "Nudu" se proto snaží zahnat dostavbou starých projektů.

Ve druhém čtvrtletí bylo zahájeno o 21,2 procenta méně bytů než ve stejném období roku 2008, uvádí Český statistický úřad s tím, že dokončeno bylo naopak téměř o šest procent projektů více.

Největší pokles pocítili stavebníci u bytových komplexů, do kterých se pouštěli téměř o třicet procent méně než před rokem, zato rozjetých staveb dokončili o čtyřicet procent více.

Podle Josefa Vláška z ČSÚ tento vývoj ukazuje na to, že jsou stavební firmy ve velkém presu. "Developeři jsou ve velkých problémech. Dokončovat staré byty nemohou věčně. Zásoba se vyčerpá," podotýká Vlášek, vrchní ředitel produkčních statistik.

Na nové zakázky se přitom stavebníci těšit nemohou, protože lidé se obávají o svá místa, a do velkých investic se tak pouštět nebudou. Podle analytika ČSOB Petra Dufka také část lidí čeká na další pokles cen nemovitostí, což dále oslabí poptávku po bytech.

"Nová výstavba bude klesat podobným tempem i v dalších dvou čtvrtletích, teprve v roce 2010 se pokles může zpomalit do pěti procent," odhaduje analytik poradenské firmy v oblasti realit King Sturge Ondřej Novotný.

Podle něj bude mít slabá poptávka lidí po bydlení také vliv na cenu nabízených bytů.

"Kupující vědí, že jsou nyní oproti stavebníkům ve výhodě, a mohou se tak dočkat až dvacetiprocentních slev na nové byty. V těchto případech však budou mít malý výběr, protože se bude jednat o poslední byty v doprodejích," říká Novotný s tím, že do konce roku mohou ceny novostaveb klesnout v průměru ještě o pět procent.

Podle šéfa realitní kanceláře aaabyty.cz Aleše Budína mohou lidé letos na koupi nového bytu ušetřit v průměru 15 procent, protože klesají ceny materiálu i lidské práce.

S velkými slevami si budou zákazníci moci pořídit apartmány například na horách, protože o ně není mezi kupci zájem. Prodejci tak musí jít s cenou razantně dolů. "Mnohé projekty s tímto typem bytů jsou v nabídce měsíce i roky, a to především v Krkonoších," říká ředitelka portálu kdechcibydlet.cz Jana Hrabětová.

Naopak větší slevy nemohou podle ní čekat ti, kteří si chtějí koupit bydlení v atraktivních lokalitách – postavených v hezkém prostředí s dobrou dopravou do centra a dostatečným množstvím obchodů a služeb. O ty je totiž největší zájem, ovšem jen za předpokladu, že se jedná o kategorie 2+kk, maximálně 3+kk.

"Lidé mají zájem o třípokojové obydlí, ale na hypotéku na byt kolem 75 metrů čtverečních už nedosáhnou. Developeři to vědí, a tak se snaží větší byty měnit na menší," říká Hrabětová.

Že stavebníci budou muset plánovat menší byznys, souhlasí i Ondřej Soukup z realitní kanceláře MEXX. "Developeři budou muset přijít s výstavbou lacinějšího bydlení. Již nyní se nás lidé často ptají na lacinější rodinné domy v cenách 3–6 milionů korun. Naopak klesá poptávka po luxusnějších bytech v příměstských oblastech," říká šéf prodeje developerských projektů. Zájem o dobré projekty budou podle něj mít i nadále lidé ve středních Čechách, na Brněnsku, Olomoucku, Ostravsku, v okolí Plzně, Hradce Králové a Ostravy.

"Z menších sídel je poptávaná oblast Mikulovska, ale zejména ze strany Rakušanů – jde o projekty druhého bydlení," dodal Soukup. Stagnaci lze podle něj očekávat v krizí zasažených oblastech, mezi něž patří výrazná část severních Čech nebo Vysočiny.

Stavební horečka.