Stavbařům červnový skok moc nepomohl

Stavebnictví v červnu meziročně posílilo o dvanáct procent. Ačkoli jde o největší růst od loňského února, má své vady na kráse. Navíc ani on nestačil k napravení rozpačitého dojmu z celého prvního pololetí, běhěm něhož stavební výroba vzrostla o 2,7 procenta. Čekalo se však víc.

Jednou z těch "kosmetických vad" je podle Českého statistikého úřadu fakt, že dobrý výsledek letošního června částečně ovlivnil špatný výsledek stejného měsíce loňska.

Tehdy totiž stavebnictví o 1,5 procenta meziročně oslabilo, takže letošní výpočet stavěl na nízké srovnávací základně.

Navíc ČSÚ uvedl, že v červnových výsledcích jsou i dofakturace stavebních prací z minulých měsíců. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů pak vyjde růst 10,6 procenta.

Více inženýrských staveb
V posledním měsíci školního roku stoupl především objem prací na nových stavbách inženýrského stavitelství, a to o 23,5 procenta.

Rostly ale také opravy a rekonstrukce a výstavba nových domů a bytů, na něž stavební úřady vydaly celkem 2991 povolení.

"Statistika stavebních povolení dokumentuje aktivitu v segmentu rezidenčního stavitelství, která využívá výhodných podmínek levného financování," konstatoval Miroslav Brabec z Raiffeisenbank.

Průměrná měsíční mzda 17 163 korun se meziročně zvýšila o 7,5 procenta, reálně pak o 7,2 procenta. Produktivita práce přitom stoupla o 10,3 procenta.

Pololetí pod očekáváním
První pololetí s meziročním růstem stavební výroby o 2,7 procenta ale podle statistiků očekávání nesplnilo, hlavně kvůli slabému začátku roku.

Podle ČSÚ za to může především postupný konec popovodňových oprav a zpožďování nové výstavby kvůli nezajištěnému financování a poklesu investiční aktivitity firem.

Podle některých ekonomů je právě zpomalující stavebnictví spolu s klesajícím prodejem automobilů signálem toho, že ekonomika bude zpomalovat.

"V české ekonomice i na západ od jejích hranic se investuje méně než v loňském roce, a to se samozřejmě týká i stavebních zakázek," říká k tomu David Marek z Patria Finance.

Zatímco opravy a údržba stouply v pololetí o 17,4 procenta, nová výstavba, rekonstrukce a modernizace si polepšily jen o 3,3 procenta. Práce českých firem v cizině klesly o téměř třicet procent.