Stavební spoření: výhodný státní příspěvek

Kdo může z rodinného rozpočtu každý měsíc po dobu pěti let "odloupnout" alespoň sto korun, měl by vsadit na stavební spoření. Je totiž výnosné i vemi bezpečné. V Evropě dosud žádná stavební spořitelna nezkrachovala, a navíc jsou vklady pojištěny státem.

"Výhodou je i možnost čerpat řádný či překlenovací úvěr a řešit s jeho pomocí vlastní bydlení," říká hlavní analytik Raiffeisen banky Ivo Nejedl. O úroky z úvěrů je navíc možné snížit daně.

Výnosy ze stavebního spoření se pohybují v průměru okolo 14 procent, skládají se z úroku a státního příspěvku až 4500 korun ročně (pro ty, kdo spoří každý rok 18 tisíc korun). Smlouvu je možné uzavřít na každého člena rodiny.

Před výběrem spořitelny by si měl zájemce všímat výše poplatků, podmínek pro přidělení naspořených peněz či úvěru a velikosti úroků z úvěru. Kolik peněz bude rodina moci posílat stavební spořitelně, by měla předem pečlivě zvážit.

Neměly by to být všechny volné peníze, protože budou ve spořitelně ležet pět let. Vklady není nutné poukazovat každý měsíc. Pokud člověk vymyslí lepší krátkodobé zhodnocení peněz, může je třeba 11 měsíců investovat jinde, a v prosinci přesunout do stavební spořitelny.

Výhody

* bezpečná investice, pojištěné vklady
* díky státnímu příspěvku výnosy okolo 14 procent
* možnost snížit úroky z úvěrů daňový základ

Nevýhody

* blokace peněz na pět let

Přehled stavebních spořitelen

Českomoravská stavební spořitelna
ČS-stavební spořitelna
HYPO stavební spořitelna
Raiffeisen stavební spořitelna
Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky
Wüstenrot