Stávka ve Venezuele končí, ropa neteče

  • 3
Po dvou měsících se do venezuelských firem začíná vracet život. Opozice polevila ve stávce, která vážně ohrozila ekonomický vývoj země a některé podniky přivedla na pokraj bankrotu. S výjimkou klíčového ropného průmyslu opozice uvolnila stávkový režim a zavedla jen omezení pracovní doby nebo zpomalení práce.

Ačkoli se venezuelský prezident Hugo Chávez, proti kterému je stávka namířena, snaží prezentovat omezení protestů jako své vítězství, musela už vláda přistoupit k ekonomických opatřením. Tento týden vyhlásí rozpočtové škrty a omezení devizových transakcí.

Z hospodářského pohledu je klíčový vývoj v ropném průmyslu, kde stávka pokračuje. "Budeme pokračovat, dokud nedosáhneme našich cílů," řekl jeden z vůdců protestu Juan Fernandez.

Přes pět tisíc stávkujících ze státní ropné firmy PDVSA už bylo propuštěno a Chávez je nahradil vojáky a loajálními zaměstnanci. Opozice teď žádá, aby se propuštění mohli vrátit do práce, prezident to však odmítá.

Soukromé banky se chtějí tento týden vrátit k normálnímu provozu, stejně tak nákupní centra a soukromé školy. Některé supermarkety či restaurace otevřely už po Vánocích.

Opozice se teď chce soustředit na kampaň před plánovanými volbami. V zemi se tak uskutečnily petiční akce, které se snaží prosadit politické změny.

Největšího ohlasu se dostalo návrhu ústavní změny, která by Chávezovo funkční období zkrátila na čtyři roky a otevřela by ještě letos cestu k všeobecným volbám.

Pro její prosazení ale opozice potřebuje získat podporu patnácti procent voličů, což představuje 1,8 milionu voličů.

,