Stáže ve firmách jsou jednou z možností pro lidi, kteří hledají práci. Ilustrační snímek

Stáže ve firmách jsou jednou z možností pro lidi, kteří hledají práci. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Firmy se perou o mladé stážisty. Pokud je dotuje EU

  • 146
Firmy se perou o to, aby mohly dát práci mladým – jenže to platí pouze v případě, že na ně dostanou dotaci. Hlad po dotovaných stážistech z programů Stáže pro mladé a Stáže ve firmách je dokonce takový, že Fondu dalšího vzdělávání, který projekt za miliardu korun z evropských peněz organizuje, kolabuje internetové přihlašování.

„Limit počtu karet (pozic) pro tento termín byl vyčerpán během 12 minut. Kvůli velkému náporu se někteří uživatelé setkali s problematickou odezvou systému,“ uvádí se na webu stazepromlade.cz.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Najděte si ji na jobDNES.cz. Nabízíme stovky volných pracovních míst nejen pro absolventy po celé ČR.

Brněnská poradenská společnosti Escape Consult, která loni získala prostředky na čtyři stážisty, se minulý týden marně pokoušela přes web vypsat stážistické pozice. „V letošním roce se nám vypisovat stáže nedaří. Je to dáno obrovským zájmem o projekt mezi poskytovateli, který systém prozatím nedokáže zpracovat,“ říká jednatel firmy Michal Markvart.

Loni firma dostala na každého stážistu celkem 30 až 40 tisíc korun, dvěma z nich nabídla práci a jeden přijal. „Snažil jsem se získat praxi do životopisu a osahat si obor, všude jsem slyšel, že absolventi ekonomických škol těžko hledají práci,“ říká účetní Jan Škarvada, který loni skončil školu a v září nastoupil u Escape Consult na tříměsíční stáž. Pak plynule navázal pracovní smlouvou.

Stáže pro mladé jsou určeny studentům posledního ročníku středních a vysokých škol, firmy od fondu dostávají na studenty 60 Kč na hodinu a mzdu jim mohou ještě navýšit ze svého. „Děje se tak většinou u IT pozic, v průměru o 30 korun na hodinu,“ říká Jitka Fojtíková z FDV. Nejvíc se podle ní hlásí vysokoškoláci z ekonomických oborů, IT a strojírenství.

Další příspěvek dostává firma na plat mentora – stávajícího zaměstnance firmy. Jeden z nejnižších je příspěvek na zkušeného barmana, který v průběhu své práce zaučuje stážistu za 45 Kč na hodinu. Nejvyšší příspěvek dostávají firmy na mentory programátorů analytiků – 222 Kč na hodinu.

Velký zájem je také o neplacené stáže

Efekt vzdělávacích stáží na získání zaměstnání se však těžko hodnotí. „Je otázka, zda stáže získávají skutečně lidé, kteří jsou znevýhodněni při hledání zaměstnání, jestli by si nepomohli sami i bez dotace,“ uvažuje ekonom Daniel Münich z akademického pracoviště Cerge-EI. Analýzy dopadů dotací podle něj chybějí. Jednou z nich je studie autorů z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Václava Kulhavého a Tomáše Sirovátky z roku 2008.

Hodnotila efektivitu dotací na podporu zaměstnávání. „... programů se účastní zejména motivovaní a méně znevýhodnění nezaměstnaní... Z hlediska cílenosti se programy neobracejí k ohroženým skupinám dostatečně,“ píše se v ní.

Stáže pro mladé dosud absolvovalo 941 studentů, do konce projektu v srpnu 2015 se plánuje uskutečnit dalších 2 200 stáží. Firmy teď soutěží o 190 milionů korun. Pro absolventy, rodiče po rodičovské, osoby nad 50 let včetně uchazečů evidovaných na úřadě práce právě dobíhá projekt Stáže ve firmách. Tam se žádné mzdy nevyplácejí, přesto je o ně rvačka. Pracovníci dostávají stravenky a firmám se proplácejí náklady včetně těch na mentora – řádově 50 až 120 tisíc korun za tříměsíční stáž.

I neplacená stáž vede podle fondu ke zvýšení zaměstnanosti. Práci v Česku hledá přes 530 tisíc lidí. „Čtyřicet procent stážistů bylo zaměstnáno nebo nabídnuta spolupráce například formou OSVČ,“ říká Fojtíková. Za dva roky a za 800 milionů pořídil Fond 6 400 stáží. Zřejmě od srpna bude mít projekt pokračování, dohromady by jím mělo projít 8 600 lidí.