Ke štědrovečerní večeři patří kapr. Někde se doplní nebo nahradí řízky. Ilustrační snímek

Ke štědrovečerní večeři patří kapr. Někde se doplní nebo nahradí řízky. Ilustrační snímek | foto: Isifa

Štědrovečerní hostina oproti loňsku zdražila o 70 Kč

  • 330
Lednové zvýšení DPH už může každý plně pocítit u přípravy štědrovečerní večeře. Hostina pro pětičlennou rodinu vyjde o 4 procenta dráž než loni. Cenu zvedají hlavně nápoje, naopak cena kapra a vepřového zůstává stejná.

Není žádným tajemstvím, že řada obchodů už začala zdražovat v říjnu, aby cenový skok po Novém roce nebyl tak razantní.

MF DNES kvůli rychlému podzimnímu růstu cen potravin zmapovala, o kolik slavnostní večeře meziročně podraží. Večeře, která je nikoli staročesky tradiční, ale v mnoha rodinách by se dala nazvat klasickou vánoční. Řeč je o štědrovečerní večeři sestávající z rybí či hovězí polévky, smaženého kapra nebo vepřových řízků, bramborového salátu a mísy ovoce na ozdobu či poháru.

To vše zapíjené lahvovým ležákem nejčastěji z Plzně, aperitivem, ať už z Itálie či z Karlových Varů, a samozřejmě colou.

Růst cen přitom letos nejde na vrub zemědělských komodit, které naopak od září zlevňovaly, ale růstu snížené sazby DPH z 10 na 14 procent, k němuž dojde od Nového roku. Obchodníci totiž začali vyšší DPH promítat do svých cen už od října.

Večeři prodražují hlavně nápoje

Vánoční večeře tak meziročně podražila zhruba o čtyři procenta, celkový účet za nákup surovin k její přípravě se tak zvedne o necelých 70 Kč. Její zdražení je mírně pod listopadovou, pětiprocentní meziroční inflací za všechny potraviny.

Poměry ve výpočtu jsou přibližně uzpůsobené pětičlenné rodině a vycházejí z potravin, jejichž ceny Český statistický úřad (ČSÚ) sleduje. Obvyklá majolka do bramborového salátu tak například ve výpočtu musela být nahrazena tatarskou omáčkou. Není výjimkou, že se v jedné rodině připravuje vepřové i kapr, stejně jako dvě polévky, celkový účet je proto sečten za obě varianty.

Zdražení večeře jde hlavně na vrub nápojům, naopak ceny kapra a vepřového se téměř nezměnily, a brambory na salát dokonce o čtyřicet procent zlevnily.

V lednu už pravděpodobně ke zdražení potravin nedojde

"Meziroční zdražení mohlo být horší, tradiční komponenty štědrovečerní večeře jsou stejně drahé nebo zlevnily," říká zemědělský analytik Petr Havel.

Naopak kvůli cukru podstatně na podzim podražily colové nápoje, meziročně je výše také káva, becherovka a vermut. Z potravin šly nahoru v celkovém účtu méně podstatné položky, jako jsou rohlíky na strouhanku či vejce.

Pečivo letos podražilo skokově na jaře, kdy velcí pekaři začali tvrdit, že už nemohou dále držet ceny kvůli vyšším cenám pšenice a energií. Od té doby ceny obilí opět poklesly, ale ceny v obchodech u rohlíků či chleba se drží na stejné úrovni.

Podle Havla může být na současné situaci s cenami potravin pozitivní, že v lednu už nepodraží. "Obchodníci by byli šílení, kdyby nezdražili dopředu. Lidé totiž v lednu obecně kupují méně, a kdyby ještě viděli vyšší ceny, omezili by nákupy ještě víc," myslí si Havel.

Obchodníci si tak kvůli růstu DPH přijdou v prosinci - tradičně nejsilnějším nákupním měsíci - na vyšší zisky. Stejná situace nastala na sklonku roku 2007, protože se od ledna následujícího roku zvyšovalo DPH z pěti na devět procent. "Odběratelé využívají nárůst DPH a s tím přeceňují," potvrdil situaci v nedávném rozhovoru pro MF DNES šéf bagetové firmy Crocodille Petr Cichoň.

Rostoucí ceny potravin letos promluvily do tradičních pokrmů nejen v Česku. Například Americká farmářská federace AFBF v listopadu uvedla, že obvyklé chody na Den díkůvzdání, jenž se slaví pečením krocana a dýňovým koláčem vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu, podražily pro desetičlennou rodinu o třináct procent. Celkem vyjde taková večeře na padesát dolarů, tedy 980 korun.

Stojí za povšimnutí, že sedmikilový krocan stál letos v USA zhruba 21 dolarů, což je v přepočtu jen čtyři sta korun.