Stehlíci půjdou nyní před soud

Bývalý šéf zkrachovalých kladenských hutí Poldi Vladimír Stehlík a jeho syn Marko stanou jako první tuzemští podnikatelé, kterým stát svěřil v privatizaci miliardové majetky, před soudem. Státní zástupce se po pěti letech vyšetřování rozhodl, že oba muže a spolu s nimi ještě někdejšího ekonomického šéfa Poldovky Luboše Pejpu obžaluje z hospodářské trestné činnosti. "Obžaloba bude podána v nejbližších dnech. Nyní se upřesňuje její konečné znění," sdělil státní zástupce Petr Šnajdr.

Exkluzivní rozhovor s Vladimírem Stehlíkem k obžalobě najdete ZDE.

Částka, o kterou hutě v době vlády rodinné firmy Vladimíra Stehlíka Bohemia Art přišly, přesahuje podle vyšetřovatelů miliardu korun. Škoda, jež bude předmětem jednání soudu, však bude dosahovat maximálně desetiny této částky.

Navíc právníci, ale i někteří policisté dávají obviněným slušnou šanci na to, že nakonec vyjdou od soudu vítězně - ani jeden ze dvou případů, jejichž šetření policie dokončila, totiž nemá charakter úmyslného trestného činu a jejich prokazování bude složité.

Policie dospěla k následujícím závěrům: Huť Poldi přišla kvůli finančním transakcím se společností Bohemia Art téměř o miliardu korun. "Poldi a Bohemia Art mezi sebou uzavřely desítky smluv o poskytování bezúročných půjček. Z Poldi do soukromé firmy přišly asi čtyři miliardy, na druhou stranu ale částka o 912 milionů nižší," sdělil jeden z policistů, kteří se případem zabývali.

V návrhu na podání obžaloby však viní policie Stehlíky a Luboše Pejpu pouze z toho, že porušili povinnost při správě svěřeného majetku, a škodu vyšetřovatelé vyčíslili na 67 milionů korun. To je částka, která odpovídá úrokům, jež by Bohemia Art musela zaplatit, kdyby si vzala komerční úvěr u banky. "My nemůžeme napadnout celý miliardový dluh, protože nejde o provinění proti trestnímu právu, jde o obchodní případ, který by musel někdo zažalovat," sdělil policejní zdroj.

V druhém případě pak žalobce vychází ze závěru vyšetřovatelů, podle kterých trojice obviněných porušila povinnost spravovat řádně majetek tím, že nezaplatili za zaměstnance oceláren zdravotní pojištění celkem za 25 milionů korun. Peníze podle závěrů vyšetřování nechali strhnout z mezd, ale použili je na nákup surovin.

Zda se obžaloba bude týkat obou závěrů policistů, nebo jen některého z případů, státní zástupce Šnajdr nesdělil.

Vladimír Stehlík se brání tím, že nezaplacení pojištění nebylo v době jeho vlády v hutích, tedy mezi lety 1994 a 1997, trestné.

"Peníze jsme použili na jiné platby, rozhodně jsme je nevysávali, to by nás obžalovali za zpronevěru," říká Vladimír Stehlík.

Právník Oldřich Choděra k tomu uvádí: "Obžalovaný v podobných případech může uspět s obhajobou, v níž prokáže, že byl v tísni a peníze musel použít na jiné účely. Záleží ale na konkrétních okolnostech případu a na tom, jaké se podaří sehnat důkazy." Druhý z případů dává Stehlík do souvislosti s privatizačním úvěrem od Komerční banky a má pro něj následující vysvětlení: Dluh Bohemia Art vůči Poldi vznikl proto, že rodinná firma Stehlíkových musela převzít pohledávku Komerční banky 850 milionů korun od menšinového akcionáře oceláren - státní firmy Holding Kladno - a půjčka devět set milionů korun tento dluh vyvažuje.

Privatizace oceláren probíhala následovně: Bohemia Art vstoupila do Poldi počátkem roku 1994, když vyhrála veřejnou soutěž vlády o majoritní podíl v ocelárnách. Nabídla za ně 1,75 miliardy korun. Vladimír Stehlík však z této sumy zaplatil jen 150 milionů korun, za něž získal v Poldi asi jedenáctiprocentní podíl. Zbývajících 44 procent akcií přešlo na Bohemia Art poté, co převzala úvěr státního Holdingu Kladno u Komerční banky. "Byla to obchodní transakce a dávat ji do souvislostí s bezúročnými půjčkami nelze," říká zdroj obeznámený s vyšetřováním. Právníci nechtějí tuto transakci komentovat s tím, že jde o složitý případ.

Za trestné činy, kvůli nimž jsou Stehlíkové a Luboš Pejpa obviněni, hrozí až dvanáct let vězení.

Kromě tohoto případu šetří jiný tým vyšetřovatelů ještě další majetkovou trestnou činnost v souvislosti s firmou Bohemia Art a v tomto případě je Marko Stehlík obviněn z trestného činu poškozování věřitele.

Na firmu Bohemia Art byl v roce 1996 podán první návrh na konkurs a bankrot byl vyhlášen v dubnu následujícího roku. V tomto mezidobí přitom z firmy odtekl majetek za 150 milionů korun. Jde celkem o čtyři případy.

V prvním prodala Bohemia Art stroje za 50 milionů korun firmě Merlin a prodejní částka nebyla nikdy uhrazena. Smlouvu za Bohemia Art podepsal Marko Stehlík. V dalším případě Marko Stehlík jako jednatel Bohemia Art převedl nemovitosti této firmy za 12,8 milionu korun do majetku svých rodičů a kupní částka nikdy nebyla urazena. Poslední dva případy souvisí s nevýhodným prodejem nemovitostí firmy a akcií dceřiných společností.
"Vyšetřování těchto případů jsme zahájili na podnět správkyně konkursní podstaty Bohemia Art.

Případ chceme dokončit do konce roku," uvedl šéf odboru hospodářské kriminality Krajského úřadu vyšetřování pro střední Čechy Milan Šiška.

Bez ohledu na možnou trestní odpovědnost považují ekonomové působení Vladimíra Stehlíka v Poldi za neúspěšné. Podnik postupně zvyšoval své zadlužení, přestal splácet pohledávky, a nakonec skončily všechny jeho části v konkursu. Nyní se vyrábí jen v malé části někdejších oceláren - jeden z provozů mají pronajat Třinecké železárny a další koupila německá firma Scholz.

Nyní zaměstnávají asi tisíc zaměstnanců, což je zlomek někdejšího množství.

Vladimír a Marko Stehlíkové odešli z hutí ještě před jejich úplným pádem, když na jaře 1997 prodali společnost Bohemia Art za 15 milionů korun. Na počátku policejního šetření byli několik týdnů ve vazbě. První část případu, která se nyní dostane před soud, se podle policistů protahovala proto, že Marko Stehlík získal lékařské osvědčení, podle kterého nebyl schopen účastnit se trestního řízení. Policie proto nařídila několik prohlídek a lékaři zjistili, že trestnímu stíhání nic nebrání.