Češi dávají přednost jistotě, že každý den usednou s rodinou k večeři.

Češi dávají přednost jistotě, že každý den usednou s rodinou k večeři. | foto: Profimedia.cz

Češi nechtějí za prací do ciziny. V průzkumu 34 zemí měli nejmenší zájem

  • 51
Čechům se nechce stěhovat za prací do zahraničí. Z 34 zemí z celého světa jsou k tomu nejméně svolní. Stěhovat se ale kvůli zaměstnání nechtějí ani v rámci České republiky. Ukázal to průzkum personální agentury Randstad.

Konzervativní postoj mají Češi v několika oblastech: stěhování za prací do ciziny, výjezdy na služební cesty a také stěhování v rámci své země.

O zaměstnání, které vyžaduje služební cesty do ciziny, by stálo jen 38 procent českých zaměstnanců, vyplývá z průzkumu Randstad Workmonitor. Pro téměř polovinu oslovených Čechů představuje časté cestování zátěž pro osobní život.

„Je to psychicky i fyzicky náročné – ať už nutnost se soustředit při řízení auta nebo vyrovnání se s časovými pásmy při leteckých cestách - a určitě tak není vhodná pro někoho, kdo chce mít pevně danou pracovní dobu a jistotu, že každý den usedne s rodinou k večeři,“ říká Hana Púllová, ředitelka společnosti Randstad.

Ještě odmítavější jsou Češi k možnosti stěhovat se za prací do zahraničí. Tato myšlenka se zamlouvá necelé čtvrtině, což je nejméně ze všech 34 zemí, kde průzkum probíhal. Podobně, přesto však nepatrně pozitivněji se k této možnosti kloní lidé na Slovensku, v Lucembursku či Rakousku. Velký zájem o práci v cizině mají naopak Indové, Mexičané, Turci nebo Číňané a v Evropě také Italové.

Ředitelka Randstad český postoj zdůvodňuje také situací na trhu práce. V Česku je momentálně nejnižší míra nezaměstnanosti v Evropě.

Za prací cestují manažeři i dělníci

Časté služební cesty nebo přesuny jsou typické pro manažery nadnárodních společností, zejména v automotive, IT, energetice, finančních službách, FMCG apod. Přibývá ale také původně českých firem, které vysílají své manažery, kteří za hranicemi zakládají pobočky. Typické je to pro IT společnosti, designové firmy či strojírenské firmy a automotive. Pendlování za prací je ale také typické pro některé dělnické profese v příhraničí.

Češi jsou navíc zdrženliví i v pohledu na stěhování za prací v rámci České republiky. Púllová se domnívá, že se to pro lidi finančně nevyplatí kvůli malé nabídce cenově dostupných pronájmů. „To platí zejména o dělnických profesích ale i o profesích ve středním příjmovém pásmu. České firmy ve většině případů ještě nejsou – ke své škodě – připraveny motivovat potenciální zaměstnance relokačními balíčky. Děje se tak pouze v případě vysokých manažerských postů nebo u specializovaných odborníků,“ uvedla.