Budoucí ministr financí USA Steven Mnuchin .

Budoucí ministr financí USA Steven Mnuchin . | foto: Profimedia.cz

Král exekucí. Trump šéfem státní kasy jmenuje bankéře z Wall Street

  • 63
Tým budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa začíná nabírat pevných obrysů. Poté, co Trump jmenoval ministrem obchodu investora Wilbura Rosse, přichází do jeho administrativy další člověk kovaný velkým byznysem. Třiapadesátiletý investiční bankéř Steven Mnuchin usedne v křesle ministra financí největší ekonomiky světa.

Je to trochu paradoxní, protože Trump ještě během kampaně do Bílého domu ostře kritizoval finančníky z americké Wall Street. Nyní se rozhodl svěřit státní kasu někdejšímu bankéři Goldman Sachs, který mimo jiné proslul skupováním toxických hypoték. Steven Mnuchin dopředu ohlásil, že jeho prioritou číslo jedna bude daňová reforma. Dle Mnuchinových slov se bude jednat o největší daňovou změnu od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

Sup, nebo fénix? Trumpův ministr obchodu budí emoce

Mnuchin hodlá snížit individuální daňové zatížení pro americké občany. Mimo to chce seškrtat i korporátní daň, a to z 35 procent na 15. „Snížením korporátní daní vytvoříme obrovský ekonomický růst a budeme mít velké osobní příjmy,“ uvedl v rozhovoru pro americkou stanici CNBC. „Dostaneme se na 15 procent,“ dodal sebevědomě.

Podle budoucího ministra financí Spojených států je současný daňový systém „příliš komplikovaný a lidé tráví příliš mnoho času přemýšlením, jak daně snížit.“ Zároveň řekl, že jím navrhované daňové škrty by americké ekonomice umožnily růst tempem tři až čtyři procenta za rok.

Nezávislí experti tvrdí, že Trumpem navrhované změny ve zdanění nahrávají zejména super bohatým. Podle budoucího prezidenta USA je Mnuchin „světový finančník, bankéř a byznysmen,“ který bude mít klíčovou roli v rozvoji dynamické a rostoucí ekonomiky a vzniku milionů pracovních míst.

„Forrest Gump“ finanční krize

Steven Mnuchin bude po deseti letech prvním bankéřem, který stane v čele amerického ministerstva financí. Finančník ze světa velkých bank byl do tohoto rezortu jmenován naposledy prezidentem Georgem W. Bushem. Hank Paulson, který mezi lety 2007 a 2008 dohlížel na americkou státní kasu, pracoval stejně jako Muchin pro investiční banku Goldman Sachs.

Trump v čele USA

Finančník s majetkem v objemu 40 milionů dolarů (více než miliarda korun) se ale u mnohých netěší nelepší pověsti. Senátorka Elizabeth Warrenová, která patří k levicovému křídlu Demokratické strany, Municha označila za „Forresta Gumpa finanční krize.“ Podle ní se podílel na „všech nejhorších praktikách americké Wall Street.“

Mnuchin si během období finanční krize z roku 2008 vysloužil přezdívku král exekucí. Skoupil totiž zbytky někdejšího poskytovatele hypoték IndyMac. Mnoho lidí v důsledku tohoto kroku přišlo o střechu nad hlavou. Agentura Bloomberg budoucího ministra financí USA označila za „notoricky plachého“ člověka, protože se odmítl setkat s protestujícími, kterým jeho rozhodnutí vzalo domov.

Donald Tump se ale Mnuchinova rozhodnutí zastává. „Koupil banku IndyMac za 1,6 miliardy dolarů, řídil ji velice profesionálně a prodal ji za 3,4 miliardy dolarů,“ řekl Trump. „Ve své administrativě chci tento typ lidí, který bude reprezentovat naši zemi,“ dodal.

Steven Mnuchin pracoval pro Goldman Sachs plných 17 let. V této americké bance působil i jeho otec Robert Mnuchin, který mimo jiné založil galerii s výtvarným uměním Mnuchin Gallery. Do jeho sbírky patří i obrazy abstraktních expresionistů Marka Rothka, Jacksona Pollocka a Willema de Kooninga.

„Je to osobnost velké integrity. Očekáváme, že v v této náročné pozici odvede dobrou práci,“ řekl Mnuchin starší o svém synovi pro americký list The Wall Street Journal.