Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Když k moři, tak daleko. Strach z terorismu žene Čechy do exotiky

  • 96
Nejen Středozemní moře, ale také třeba Indický oceán nebo Jihočínské moře. Kombinace levných letenek a bezpečnostní situace přepisují trendy v českých dovolených. Seznam destinací, kam Češi vyrážejí na letní dovolenou, se letos výrazně mění - řada lidí stráví léto v místech, kam se z Evropy létá hlavně za teplem v zimě.

Potvrzují to data cestovních kanceláří i prodejců letenek. Největší růst zaznamenává hlavně „blízká“ exotika, tedy například Spojené arabské emiráty či Kapverdy. Velmi však roste zájem o Thajsko a Karibik.

Podle dat Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) do exotických zemí vycestovalo loni o sedm procent více lidí než předchozí rok. Celkem v uplynulé zimní sezoně vyrazilo do méně obvyklých destinací 176 tisíc občanů Česka.

„Extrémně nám letos roste například dovolená ve Spojených arabských emirátech, rozjíždíme Omán. Meziročně máme na letní exotice nárůst o desítky procent,“ říká Jiří Jelínek, šéf CK Fischer.

Dubaj a další emiráty těží především z levných letenek, velké kapacity dopravců a také ze zrušení víz. Míří tam hlavně klientela, která například ještě loni létala do pětihvězdičkových hotelů v Turecku, ale letos se tam bojí. Dubaj totiž nevyjde o mnoho dráž.

„Rostoucí tendence zaznamenáváme především u vyšší příjmové skupiny, která chce neustále objevovat nové destinace,“ říká tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková. Podle ní cestovky na tuto skupinu reagují zařazováním nabídek pobytů ve vzdálených destinacích s využitím pravidelných leteckých linek.

Nejdostupnější exotika je stále Thajsko

Nejvyhledávanější exotikou zůstává pro Čechy Thajsko. Nejen díky příznivým cenám na místě, ale i levnému létání – zpáteční letenka se dá bez problémů sehnat za ceny mezi 10 až 13 tisíci korun.

Za loňský rok evidovaly thajské úřady přílet 40 784 Čechů, což je o 12 procent více než před rokem. A růst pokračuje i letos. Vyplývá to z dat thajské státní organizace Thailand Tourism.

Jihoasijské království tak loni překonalo v počtu návštěv českými turisty Tunisko, tamní pláže Češi vyklidili hlavně kvůli obavám o bezpečí, turistů s českým pasem dorazilo loni o polovinu méně než v roce 2014 – jen 39 tisíc.
Cestovní kanceláře však Thajsku úplně nefandí, čím dál více lidí tam létá zcela bez jejich služeb.

Turisté zemi považují za jednu znejpříjemnějších pro individuální cestování. Spojuje v sobě mnohé přednosti – je levná, dá se tam dobře domluvit anglicky, nabídka ubytování je velmi široká a velkou část hotelů či penzionů lze rezervovat přes globální rezervační systémy.

„Letos čekáme růst nejméně opatnáct procent,“ řekl Marzouki Ali, zástupce Thailand Tourism pro Česko.

Cestovky se tak mohou zahojit na jiných destinacích, především ucest do Dominikánské republiky nebo na Kubu. Jejich služby v těchto případech vyhledává až 80 procent Čechů.

Kuba se navíc dostala do turistického hledáčku a počet pasažérů meziročně vzrostl o více než 17 procent. „Kuba se stává přístupnější areaguje na vyšší poptávku zvyšováním cen ubytování, které je však neúměrné k poskytované kvalitě, jež se nezlepšuje,“ říká Petříčková.

Podle ní ceny pobytů na Kubě letos vzrostly o 20 až 30 procent, avšak infrastruktura v cestovním ruchu a služby personálu zůstávají nerozvinuté. „Kuba zatím není na takový příval připravena,“ dodala.