Mezi soukromými prodejci VW narůstají obavy ohledně toho, co budou dělat s neprodanými zásobami, na které nyní sedá prach. | foto: Reuters

Roky růstu střídá nejistota. Český trh je nervózní ze skandálu Volkswagenu

  • 136
Potíže kvůli emisní aféře můžou zamávat i s českou ekonomikou. Volkswagen je příliš velká firma, která je s Českem mimořádně těsně propojena, Německo je navíc dlouhodobě největším českým obchodním partnerem.

„Najednou se Volkswagen stal větším rizikem poklesu pro německou ekonomiku než řecká dluhová krize,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom ING Carsten Brzeski. Největší tuzemská firma - Škoda Auto - patří Volkswagenu a Německo je její druhé největší odbytiště. Na Volkswagenu a ostatních značkách koncernu jsou přitom výrazně závislí i další dodavatelé. Celkem loni automobilky a dodavatelé vyvezli do Německa zboží za více než 140 miliard korun, za pět let objem stoupl na dvojnásobek.

Křišťálová Lupa 2015

„Určitá hrozba pro automobilky to určitě je,“ přiznává obvykle optimistický ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Dodavatelé jsou v klidu

Tuzemský automobilový průmysl na druhou stranu má výhodu, že dodává všem evropským značkám, ale Volkswagen je bezkonkurenčně největším zákazníkem.

Pokud se projdete výrobními linkami Škody Auto, obavám různých ekonomů o budoucnosti Volkswagenu příliš rozumět nebudete. „Výroba běží na sto procent, naopak se snažíme zkrátit čekací doby na některé modely,“ říká mluvčí Škody Auto Jozef Baláž.

Podobně hovoří dodavatelé automobilek. „Není žádný výkyv v objednávkách, rozhodně ne směrem dolů,“ uvádí Jan Tichý, šéf výrobce těsnění do aut Saar Gummi v Červeném Kostelci.

Aféra dieselgate

Nepříjemná zpráva o problémech koncernu Volkswagen přišla do Česka v době, kdy automobilový průmysl zažívá svůj nejlepší rok v historii. I proto se zatím berou problémy spíše s rezervou. „Na představenstvu jsme to řešili. Určitá hrozba to je, ale na druhou stranu český průmysl nestojí jen na Volkswagenu,“ říká ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Volkswagen byl dlouho pro českou ekonomiku vzpruhou. Vzorový příklad privatizace státní firmy udělal ze Škody Auto prosperující podnik, jehož produkty začínají často zastiňovat i vozy koncernu. Spolu s VW prošla Škoda úspěšně i krizí, především díky německému šrotovnému. Dnes má Škoda dva vozy v desítce nejprodávanějších evropských modelů.

O síle tuzemského automobilového průmyslu nejlépe mluví čísla: obor zaměstnává přímo přes 117 tisíc lidí, většina produkce jde na export. Dávno přitom neplatí, že je Česko jen montovnou. Auta se tu vyvíjejí stejně jako díly na ně, čím dál více dodavatelů sem přesouvá svá vývojová centra.

Škoda může jako jediná firma více pohnout ekonomikou

Tuzemští analytici zatím nechtějí mluvit o černých scénářích, které se objevují v souvislosti s Volkswagenem hlavně v Německu. „Potíže Volkswagenu patrně nestrhnou Německo do recese, ale zpomalit růst HDP o několik desetin procentního bodu by mohly. Při vazbách české ekonomiky na Německo by to bylo cítit i zde. Nicméně spíše na úrovni konkrétních firem než v makroekonomických číslech,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Volkswagen je podle něho pro německou ekonomiku podobně důležitý jako Škoda Auto pro Česko. „Škoda je v současnosti jedinou firmou, která má sílu své úspěchy nebo problémy reálně promítnout do makroekonomických údajů na úrovni celého státu,“ dodal Marek.

Úspěch automobilek potvrzují data Českého statistického úřadu, podle nichž export dílů pro automobilky za posledních pět let stoupl o více než padesát procent.

Podíl automobilek na tuzemském HDP se pohybuje kolem tří až pěti procent včetně dodavatelů. Na obor je však navázána řada dalších pracovních míst a případné potíže mohou být v ryze automobilových regionech cítit.

Podle ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše však německým automobilkám způsobí větší problémy pokles čínského trhu. „Skandál automaticky neznamená omezování výroby a investičních plánů v lokalitách, které jsou nám blízké, aby to mělo kritický přesah do zbytku hospodářství. Mnohem závažnější hrozba pro ekonomiku je spíše čínské hospodářství, které má vysokou obchodní provázanost s Evropou. Řada evropských firem tam realizuje velkou část svých tržeb. Zpomalování růstu v Číně je vážnější problém než relativně izolovaný skandál,“ říká Jan Bureš.

O co jde v aféře automobilky Volkswagen:

,