Stravenky nikdo nezakáže, budeme dál jednat o míře jejich daňového zvýhodnění, řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Stravenky nikdo nezakáže, budeme dál jednat o míře jejich daňového zvýhodnění, řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. | foto: Profimedia.cz

Stravenky mají šanci přežít, vláda bude jednat o míře jejich zvýhodnění

  • 219
Stravenky, jejichž daňové zvýhodnění navrhl zrušit ministr financí Miroslav Kalousek, mají šanci přežít. "Určitě je nikdo nezakáže, budeme dále jednat o míře jejich zvýhodnění," sdělil iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 po jednání s odbory a se zaměstnavateli. I ti zachování stravenek hájí.

To, že zatím stravenky nejspíš nepadnou, sdělil iDNES.cz také ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS: "Zatím nikoli, alespoň z pohledu ministerstva průmyslu a obchodu."

Proti rušení daňového zvýhodnění stravenek se totiž při jednání tripartity postavili také zaměstnavatelé. "Těch pár stovek milionů, které by to přineslo, nestojí za sociální konflikt," uvedl jejich zástupce při jednání, šéf Svazu průmyslu Jaroslav Hanák.

Kalousek chce proti stravenkám bojovat do poslední kapky krve

Kalousek podle zdroje z jednání, na který se odvolává ČTK, při jednání prohlásil, že bude proti zvýhodnění benefitů bojovat do poslední kapky krve.

Seznam odpůrců jím prosazovaného kroku je ale čím dál delší. Proti plánu na zrušení daňového zvýhodnění stravenek, stejně jako režijních jízdenek, protestují dlouhodobě odboráři a nesouhlasí s tím také levicová opozice v parlamentu.

Před pár dny také předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta řekl iDNES.cz, že jeho strana určitě pro zrušení daňového zvýhodnění stravenek ruku nezvedne.

Kalousek ve svém návrhu daňové reformy navrhuje, aby bylo místo stravenek schváleno, že si zaměstnanci mohou za rok odečíst z daní paušál 3 tisíce korun. To, že někteří zaměstnanci daňově zvýhodněné stravenky na obědy dostávají, totiž považuje za nespravedlivé.

Kritici jeho návrhu upozorňují, že odečitatelný paušál by nevyužili lidé s nízkými příjmy, kteří už dnes daň z příjmu neplatí.

Na daňové reformě se vláda s odbory nedohodla

Daňová reforma, kterou chystá vláda, počítá mimo jiné také s tím, že by lidé neplatili patnáctiprocentní daň ze superhrubé mzdy jako dosud, ale 19 procent z hrubé mzdy. Odboráři poukazují na to, že daňovou reformu vláda špatně propočítala. Znamenala by podle nich propad příjmů státu až o 20 miliard za rok.

Na podobě daňové reformy se vláda s odbory nedohodla. "Shoda všech partnerů není," sdělil po jednání iDNES.cz šéf odborového svazu Kovo Josef Středula.

Hanák po jednání řekl, že zástupci zaměstnavatelů mají některé podmínky, na nichž trvají, aby reformu mohli podporovat. Vedle zachování stravenek jde podle Hanáka především o to, aby zůstaly zachovány investiční pobídky a aby byla zrušena srážková daň z dividend.