Stravenky

Stravenky | foto: Profimedia.cz

Stravenky mohou přežít, proti jejich zrušení se už staví i ODS

  • 759
Proti zrušení daňových výhod na stravenky se kromě Věcí veřejných nyní staví i politici z další vládní strany, ODS. Občanští demokraté chtějí o problému stravenek ještě jednat ve Sněmovně. Zrušení stravenek přitom už odsouhlasil kabinet, kde se proti postavily jen Věci veřejné.

"Nicméně, hovoří se o tom, tedy říkám to jako stanovisko i ODS, že chceme, abychom se o tom ještě bavili," řekla například místopředsedkyně ODS a šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle ní je zrušení stravenek nyní "bloknuté" a strana o něm bude jednat. Na otázku, zda se tedy občanští demokraté budou snažit vyjmout stravenky z daňové reformy, připustila, že ano. Podle Němcové by zrušení stravenek znamenalo výpadek rozpočtových příjmů ve výši jedné miliardy korun.

Že se stravenky zrušit nepodaří, připustil pro Česku televizi náměstek ministra financí Ladislav Minčič. "Reforma se stravenkami nestojí ani nepadá," dodal. Daňovou reformou mají být zrušeny četné výjimky, nejen zvýhodnění stravenek. Proti tomu protestovaly odbory, levice i Věci veřejné.

Po jednání vlády se nyní očekává bitva o ně ještě ve Sněmovně. Stravenky má nahradit daňový bonus ve výši 3 tisíce korun ročně, na který budou mít zaměstnanci nárok. Stravenky používá 1,3 milionu lidí a ročně představují útratu 16 miliard korun.

Nic není uzavřeno

Němcová se za stravenky postavila už dříve. Když po jednání vlády ministr Miroslav Kalousek prohlásil, že jakákoliv debata o nich je už nyní passé, okamžitě reagovala. "Debata o stravenkách uzavřená není. Budeme chtít otevřít ještě toto téma na jednání Sněmovny s cílem, aby se na stravenky nesáhlo, když to řeknu jednoduše," řekla Němcová v rozhovoru pro Radiožurnál.

Jedním z jejích argumentů je otázka, zda se rušit tuto výhodu vůbec vyplatí. Podle některých výpočtů sice může státní kasa ušetřit až miliardy, ale například podle Svazu průmyslu naopak miliardu prodělá. Právě o tyto výpočty se opírá Němcová.

Sněmovna by mohla projednávat vládní daňovou reformu již na své nejbližší schůzi, která začne v úterý. Ačkoli vláda již materiál Sněmovně předložila, na programu schůze zatím zařazený není.