Věci veřejné hlasovaly ve Sněmovně s ČSSD a komunisty pro zachování daňového zvýhodnění stravenek.

Věci veřejné hlasovaly ve Sněmovně s ČSSD a komunisty pro zachování daňového zvýhodnění stravenek. | foto: ČTK

Stravenky zůstanou, poslanci překopali reformu a VV rozlítily Kalouska

  • 594
Poslanci překopali daňovou reformu a ministr financí Miroslav Kalousek zváží, zda má smysl, aby pokračovala vládní koalice s Věcmi veřejnými.Ty se totiž spolčily s ČSSD a s komunisty a prosadily zachování výhody pro stravenky. Prošel ale i nový třítisícový roční daňový bonus. Kvůli zmatkům ve Sněmovně má mít daňová reforma účinnost od roku 2013.

"Musím si rozmyslet, zda a za jakých okolností pokračovat dál v tak vážné práci s někým, kdo nedrží ani písemné, ani slovní dohody," prohlásil ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Věci veřejné udělaly velký podraz. V koalici to budeme řešit," řekl také šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Od vzniku vlády v létě 2010 to je první otevřená revolta VV, kterou nejmenší vládní strana dotáhla až do konce. I když se vládní strany v mnoha věcech hašteřily, nakonec vždy hlasovaly společně. Až ve středu to bylo jinak, když hlasovaly VV se sociálními demokraty a komunisty a hlasování o reformě se pak zvrhlo a probíhalo "nadivoko".

Podle koaliční dohody totiž nesmějí vládní poslanci hlasovat pro žádný jiný pozměňovací návrh než takový, na němž se dohodne celá koalice.

Výsledek boje o daňovou reformu

- daňové zvýhodnění stravenek zůstane zachováno (spolčily se VV a levicová opozice)
- prošel i daňový bonus 3 tisíce korun pro zaměstnance (má platit až od roku 2013)
- hazard bude od ledna 2012 zdaněn 19 procenty, loterijní odvod 20 procent z rozdílu mezi přijatými sázkami a výhrami si rozdělí obce, ministerstvo školství a třetinu budou dál rozdělovat firmy podnikající v branži hazardu (prosadily to společně ODS a opoziční levice)
- superhrubá mzda skončí, nahradí ji zdanění hrubé mzdy daní z příjmu ve výši 19 procent
- sjednocení sazeb pojistného na sociální zabezpečení a na veřejné zdravotní pojištění u OSVČ a u zaměstnanců na 6,5 procenta, zaměstnancům tak stoupne zdravotní pojištění o 2 procenta
- OSVČ budou muset platit DPH už při obratu 750 tisíc korun
- na sociální pojištění budou OSVČ platit 6,5 % z hrubého zisku místo současných 29,2 % z poloviny hrubého zisku, v budoucnu ale dostanou od státu nižší penzi
- zaměstnavatelé budou platit daň z úhrnu mezd všech zaměstnanců ve výši 32,5 %, což zahrne i úrazové pojištění, místo nynějších odvodů 34 %, které se platí za každého zaměstnance zvlášť
- navzdory koaliční dohodě neprošla tzv. mezigenerační solidarita, součástí reformy penzí měla být možnost, že budou lidé moci procento z příjmu posílat na penze rodičů
osvobozen od daně bude příjem z prodeje cenných papírů, pokud od jeho nákupu uplynuly více než tři roky
- povinnost zaplatit daň z dividend nebudou mít investoři, kteří budou cenné papíry vlastnit déle než tři roky
zdravotní pojišťovny budou muset každoročně informovat své klienty o částce, kterou uhradily za jeho zdravotní služby

VV byly pro zachování výhody pro stravenky přes odpor ministra financí Miroslava Kalouska. "Není prostor, abychom si tu řešili koaliční vztahy... vřelé," řekl před konečným hlasováním o daňové reformě evidentně rozzlobený Kalousek.

Podle premiéra Petra Nečase se nachystaná daňová změna příliš nepovedla a hlavní chyba se podle něj stala už na začátku, to když ministři za TOP 09 vůbec nebyli na jednání vlády, když se o reformě hlasovalo. Vzhledem k tomu, že má daňová  reforma s výjimkou pravidel pro hazard platit až od roku 2013, je podle něj ještě čas ji předělat.

Nový daňový bonus se státu prodraží. Stát to může i 10 miliard ročně navíc

Zrušení výhody pro stravenky mělo být součástí daňové reformy, kterou schválila vláda a na kterou nakonec jako na celek kývli vládní poslanci.

Spor ve vládní koalici o stravenky gradoval v úterý večer, kdy se o stravenky pohádali politici Věcí veřejných s TOP 09. Kvůli tomu, že se politici vládní koalice nedokázali dohodnout, zůstala věc otevřená.

"Pokud se vrátíme k původnímu záměru systémově podporovat závodní stravování, tak té diskusi jsem přístupný. Debatě o této podobě stravenek přístupný nejsem," říkal také Kalousek. V návrhu, na který kývla vláda a který ve Sněmovně zbořily VV, navrhoval, aby byl místo daňového zvýhodnění stravenek zaveden roční daňový bonus pro zaměstnance ve výši 3 tisíce korun.

Pikantní je, že i když stravenky vydržely, prošel i bonus. "To může stát okolo 10 miliard korun navíc," divil se předseda poslanců VV Vít Bárta.

Koalice "pro hazardu": ODS, ČSSD, KSČM, tři poslanci Věcí veřejných

Hlasování ve Sněmovně se pak "zvrhlo" a neplatila řada předchozích dohod. Už od ledna roku 2012 mají firmy podnikající v hazardu platit standardně daň z příjmu firem ve výši 19 procent, stejně jako ostatní firmy.

Jenže poslanci vůbec nerespektovali koaliční dohodu, že se má loterijní odvod ve výši 20 procent z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými penězi rozdělit mezi stát a obce. Místo toho prošla varianta, s níž přišli poslanci z rozpočtového výboru  - třetina pro obce, třetina pro ministerstvo školství a o třetině budou dál rozhodovat loterijní firmy (byť pod dohledem ministerstva financí). Právě to politici slibovali, že budou eliminovat.

"Dovoluji si říci, že to prostě nejde. Nesplnitelné úkoly nelze ukládat, to se prostě nedá zajistit," protestoval Kalousek proti tomu, na co kývla většina ve Sněmovně. O hazardu se hlasovalo napříč - pravidla, která jdou na ruku hazardu, schválili poslanci ODS (s výjimkou 7, kteří se zdrželi), ČSSD, KSČM, tři poslanci VV (Josef Dobeš, Petr Skokan, Martin Vacek) a nezařazení poslanci (s výjimkou Jiřího Paroubka). "Vznikla tu nová hazardní opoziční smlouva," glosoval to znechuceně Gazdík.

Ve finále neprošel ani návrh, který byl koaličně předjednaný a má být součástí důchodové reformy, takzvaná mezigenerační solidarita, tedy že mladí měli mít šanci přesměrovat jedno procento ze svých sociálních odvodů rodičům.

Radikálně překopaná daňová reforma může ještě znamenat jedno - že ji do ledna 2013, kdy má až na nová pravidla pro hazard začít platit, vládní koalice ještě zcela přepíše. "Mám rok na vyjednávání změn s nedůvěryhodnými koaličními partnery," řekl Gazdík. VV dál trvají na tom, že žádný koaliční návrh nebyl, protože při jeho schvalování na vládě absentovali ministři za TOP 09.