Střední Evropa: práce pro mladé není

Zatímco v Evropské unii mladých lidí bez práce ubývá, v zemích střední a východní Evropy je tomu naopak. V deseti kandidátských zemích dosáhla u lidí ve věku do pětadvaceti let míra nezaměstnanosti více než 26 procent, což je meziroční nárůst o tři procentní body, v evropské patnáctce bylo loni ve stejné skupině bez práce jen 16 procent lidí a o rok dříve 18 procent. Uvádí to poslední zpráva Eurostatu, kterou MF DNES poskytl Český statistický úřad.

Za opačným vývojem ve východní a západní Evropě stojí podle ředitele trhu práce na ministerstvu práce a sociálních věcí Tadeáše Kokotka zejména ještě probíhající transformace v bývalých centrálně řízených ekonomikách. "Stále dochází k propouštění dalších zaměstnanců a absolventi škol pak mají zavřené dveře," říká Kokotek.

V Česku se však situace již zlepšuje a podíl nezaměstnaných absolventů škol pozvolna klesá.

K rozdílům v nezaměstnanosti mladých lidí v západní a východní Evropě přispívá také zcela jiné personální řízení. "V Čechách chce podnikatel okamžitě hotovou pracovní sílu, která by pracovala s plnou výkonností," poukázal Kokotek. Bez praxe tak nemá absolvent téměř šanci. Naproti tomu v Evropské unii si podnikatelé své pracovníky vychovávají a školí, protože v nich vidí perspektivu.

Podrobné výsledky najdete na webu Českého statistického úřadu

Za odlišným vývojem v obou regionech stojí i rozdílná ekonomická situace. Zatímco Evropská unie v posledních letech stabilně rostla, některé země středoevropského regionu se potýkaly s překonáváním recese a dalších problémů.

Nicméně obecně platí, že míra nezaměstnanosti u mladých je ve srovnání s celkovou nezaměstnaností zhruba dvojnásobná, říká Daniel Münich z výzkumného ústavu Cerge.

Hlavním důvodem je, že mladí lidé častěji střídají zaměstnání. "Když skončí školu, tak ještě neví, co by je bavilo, a zkoušejí více zaměstnání," vysvětluje Münich.

Ve střední a východní Evropě je mladých lidí bez práce o něco více než dvojnásobek celkové míry nezaměstnanosti. Kromě již uvedené transformace může jít i o důsledek horšího vzdělávacího systému. "Mladí lidé vycházejí ze vzdělávacího procesu méně poznamenaní a vůbec nemají představu, co dále dělat," říká Münich.

Jak se mladým daří hledat práci
(míra nezaměstnanosti lidí ve věku do 25 let v %, rok 2000)

Francie

18,8

Belgie

16,0

Německo

8,9

Irsko

6,6

Rakousko

5,2

Bulharsko

39,4

Slovensko

36,9

Polsko

35,7

Česká republika

17,0

Maďarsko

12,3

Pramen: Eurostat