Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Stroje převzaly vládu a americká burza propadla nejvíc v historii

  • 101
Strach z evropských dluhů, chyba velkého obchodníka s akciemi a vzpoura strojů – to jsou tři největší podezřelí, kteří stojí za čtvrtečním rekordním propadem akcií na Wall Streetu. Americké burzy včera v průběhu třiceti minut ztrácely téměř desetinu hodnoty, což byl největší denní propad v burzovní historii.

Nikdo se zatím k žádné chybě nepřihlásil a burzy říkají, že z jejich strany bylo vše v pořádku. Přesto využijí mimořádného práva a obchody, které z některých investorů udělaly žebráky a z jiných milionáře, zruší. Například burza Nasdaq vynuluje veškeré obchody mezi 20:40 a 21:00 středoevropského času, u kterých akcie padala a poté rostla o více než šedesát procent. (o nečekaném propadu čtěte zde)

Šest společností, mezi nimi například konzultantská Accenture nebo energetický Exelon, které mají "normálně" hodnotu v desítkách miliard dolarů, byly v okamžiku největšího propadu téměř bezcenné. Jejich akcie se na několik mikrosekund až minut nabízely i za nulu. I tyto obchody budou zrušeny.

První zprávy hovořily o chybě obchodníka banky Citigroup, který popletl prodejní příkaz u akcií Procter&Gamble. Místo milionů kusů jich nabízel miliardy. Akcie P&G, která je obvykle velmi stabilní, v jednu chvíli ztrácela téměř sedmadvacet dolarů (37 procent). Den skončila s propadem "jen" o 1,4 dolaru. Citigroup jakoukoliv chybu odmítla a žádný jiný obchodník se k problémům nehlásí.

Rychlost, s kterou se například index Dow Jones industrials sestavovaný z cen akcií třiceti nejvýznamnějších amerických společností nejprve zřítil a za několik minut ztráty snížil, ukazují na dalšího podezřelého: stroje, které již tvoří většinu objemu obchodů na elektronických burzách.

Propad na Wall Streetu

Propad na Wall Streetu 6. května - grafiku zvětšíte kliknutím

"Jsem přesvědčený, že stroje převzaly vládu. Na burze už nezbylo moc lidské interakce," řekl agentuře AP Charlie Smith, investiční ředitel ve společnosti Fort Pitt Capital Group. "Ví se, že automatické obchody se mohou vymknout kontrole. A myslím, že právě to se včera i stalo."

V této souvislosti se nejčastěji hovoří o dvou obchodních technikách, které vstoupily v obecnější známost až během posledních dvou let: vysokofrekvenčním obchodování (HFT) a takzvaných "bleskových" obchodech (FT, flash trading).

První spočívá v obrovském množství obchodů s těmi nejlikvidnějšími akciemi, u kterých se počítačový algoritmus snaží předvídat nejbližší posun akcie o nejmenší možný zlomek ceny. Vysokofrekvenčním obchodníkům, kteří navíc vydělávají na vratkách poplatků od burz, stačí k slušným ziskům trefit směr v nadpolovičním počtu případů.

"Bleskové" obchody zase spočívají v přebíjení se v rychlosti obchodu. Servery takto obchodujících firem se umisťují co nejblíže k těm burzovním a umožňují rychleji reagovat na aktuální nabídku a poptávku. Je to obdobné jako například v případě realitní kanceláře, kam přijde zákazník s nabídkou bytu. Makléř má možnost na ni reagovat jako první a na nejlepších nabídkách sám vydělat.

"Potvrdilo se, že tyto velmi výkonné počítače jsou schopné vytvořit obrovské množství falešných obchodů a způsobit chaos," uvedl americký senátor Edward Kaufman podle agentury Reuters. "Souboj algoritmů, jehož dopady nejsme schopni domyslet a není transparentní ani pro Komisi pro cenné papíry, musí být pečlivě prozkoumán a poté vhodným způsobem regulován."

Kongres zřejmě začne na jeho popud s vyšetřováním včerejšího pádu, který v jednom okamžiku smazal z akciových účtů okolo tisíce miliard dolarů.

Firmy, které se vysokofrekvenčním obchodování zabývají, již dříve namítaly, že naopak přispívají k hladkému průběhu obchodování vytvářením dostatečné nabídky a poptávky v každé vteřině burzovního dne. Tyto společnosti – jako je například Tradebot Systems, která sama tvoří okolo pěti procent objemu na zámořských burzách – podle deníku Wall Street Journal v okamžiku velkých výkyvů počítače uspí, což mohlo být naopak příčinou ještě většího propadu kvůli nedostatečné nabídce a poptávce.

"Problém je, že burzy zatím neřekly, co je příčinou," řekl Reuters James Angel, profesor zabývající se trhy na McDonough School of Business. "Jediné, co slyším je: 'Já to nebyl. To někdo jiný'."