Obsluha v restauraci patří k lépe placeným brigádám. Ilustrační foto

Obsluha v restauraci patří k lépe placeným brigádám. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Studenti letos shánějí brigádu marně, firmy raději dělí práci mezi zaměstnance

  • 77
Letos je špatný rok pro studenty, kteří si chtějí přivydělat. Firmy kvůli ekonomické krizi šetří a krátkodobá místa nemají. Práci, kterou dříve svěřovaly brigádníkům, raději rozdělí mezi stálé zaměstnance.

"Zase nic," rozhazuje rukama student Martin Pospíšil, když opouští dveře pracovní agentury Brigádník na pražském Karlově náměstí.

"Původně jsem měl limit aspoň 80 korun na hodinu, ale teď už bych vzal všechno," říká student ekonomie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle svých slov už několik dní obchází pracovní agentury v Praze, ale bez úspěchu – letos v létě ještě nepracoval.

kolik platí na brigádě

Práce plat za hodinu v Kč
Obchod, prodej 65-85
Restaurace, číšník 70-85
Recepce 80-130
Administrativa 80-130
Doplňování zboží 50-65
Etiketování 50-65
Balení časopisů 50-65
Junior účetní (s praxí) 120-180
Výklad zboží 100-120

Pozn.: Hrubá hodinová mzda, platí pro Prahu; v regionech je mzda často nižší i o desítky korun, pramen: Personální agentury

Paní za přepážkou v Brigádníkovi vysvětluje, že letos je poptávka po brigádách proti nabídce ve velké přesile. "Loni bylo brigád hodně, letos je to kvůli krizi bída. Máme tak dvě nové nabídky denně, ty jsou pryč během několika sekund," říká zprostředkovatelka.

Dvě dívky vycházející z agentury měly více štěstí, byly totiž pohotové. "Chvíli po zveřejnění jsme si na internetu práci zamluvily. Minulý týden jsme hledaly bezvýsledně. Vlastně ani nevím, o jakou práci jde, prý o nějaké balení časopisů," říká Slovenka Katarína Šifrová, která v Praze studuje medicínu.

Úbytek míst pro brigádníky potvrzují především pracovní agentury. I když se může zdát, že brigádník nezatížený vysokými odvody na pojištění je ideálním úsporným řešením při personální tísni v době krize, opak je pravda.

"V rámci úsporných opatření se firmy brigádníků spíše vzdávají a práci rozdělují mezi zaměstnance," říká Miroslava Barčová z personální společnosti Robert Half.

Podle ní firmy oproti minulým letům méně využívají zástupy po dobu dovolených, vše se řeší větším nasazením stálých zaměstnanců. "Brigádníci jsou dnes pro firmy spíše luxus," uzavírá Barčová.

"Navíc existují případy, kdy firmy na brigády nabírají své propuštěné zaměstnance," upozorňuje Milan Novák, šéf personální agentury Grafton v Česku.

Může se hodit

Databázi volných pracovních míst najdete na www.jobdnes.cz

Úbytek práce je tak nejvíce cítit v administrativě, na recepcích, stavebnictví, ve výrobě, ale také v obchodech. K mání tak jsou stále hlavně špatně placené a méně kvalifikované práce, jako vybalování zboží či balení časopisů.

"My brigádníky využíváme stejně jako loni. Jedná se o pozice pokladních a vybalovačů zboží," potvrzuje například mluvčí obchodů Tesco Eva Karasová.

Hodinové mzdy stagnují

Do loňského léta mzdy brigádníků rekordně rostly, ale letos je vše jinak. Lidé z agentur říkají, že k dramatickým propadům sice nedochází, ale růst hodinových mezd se zastavil.

špatně se shání

Kde letos nejvíce ubylo brigád

Administrativa
Recepce
Restaurace
Pomocné práce v telekomunikacích
Stavební práce

Nejlépe placené jsou právě administrativní práce, účetní asistenti či recepční. Dobře se dá také vydělat při nárazové těžké manuální práci, ať už je to vykládka kamionů či práce na stavbě. Jde však o pozice, které letos nejsou téměř vůbec k sehnání.

Na spodní hranici se s platem od 50 do 65 korun na hodinu krčí právě vybalovači zboží, pracovníci ve skladech či roznašeči reklamních letáků.

V platovém oceňování brigádníků jsou také velké rozdíly podle regionů. Oproti Praze je zbytek republiky v pozici chudého příbuzného. Podle Záruby z Manpoweru je v Praze běžná odměna kolem 100 korun na hodinu.

"Ale například v takovém Liberci je to nejčastěji 60 až 80 korun, v Ústí nad Labem pak kolem 50 korun hrubého za hodinu," srovnává Záruba.