(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Vysokoškolákům stačí i 17 tisíc hrubého. Nejraději by pracovali pro ČEZ

  • 191
Studenti vysokých škol by po studiu nejraději pracovali pro společnost ČEZ a brali nástupní plat 17,5 až 27,5 tisíce korun hrubého. Vyplývá to z pátého ročníku studie Top zaměstnavatelé. Vysokoškoláci se nejčastěji o pracovních nabídkách dozvídají od přátel a z pracovních serverů.

Studie Top zaměstnavatelé se zúčastnilo 10 360 studentů z téměř třech desítek českých a moravských vysokých škol. Průzkum dělala nezisková organizace Asociace studentů a absolventů.

Loni byla absolutním vítězem Škoda Auto (více čtěte zde). Letos, už počtvrté během pěti let trvání ankety, pak polostátní energetický kolos ČEZ. Průzkum se uskutečnil na podzim - v té době se ale rozjížděla naplno kauza VW s emisemi, což mohlo firmě Škoda Auto v očích studentů uškodit (všechny články o skandálu najdete zde).

Studenti vybrali jako top zaměstnavatele celkem 65 firem ve třinácti oborech. V kategorii právníků vyhrála kancelář Havel, Holásek & Partners, v kategorii obchod IKEA a například v sekci doprava zvítězila Student Agency.

Žebříček TOP 5 zaměstnavatelů sestavený 10 360 studenty

Většině studentů postačí nástupní plat 25 tisíc hrubého

Platová očekávání studentů se pohybují mezi 17,5 až 27,5 tisíci korun hrubého. Jen 2,1 procenta studentů čekává nástupní plat vyšší než je 50 tisíc hrubého.

Studie se v jedné části zaměřila na studenty s nejlepšími studijními výsledky: nejlepší technici by chtěli pracovat v ČEZ, právníci v advokátní kanceláři Allen & Overy, ekonomové v poradenské společnosti Deloitte Česká republika, medici a farmaceuti v Zentivě. Skokanem roku se stala IT firma Red Hat Czech, která zaznamenala největší posun v hodnocení směrem nahoru. Loni byla skokanem roku Air Bank.

V době, kdy začíná být nedostatek některých profesí na trhu práce, se opět rozjíždí lákání absolventů těsně po škole nebo i při studiu.

„Krize je pryč a je viditelné, že firmy opět obnovují své studentské a absolventské programy, aby zaujaly talenty již na univerzitě,“ říká Jakub Hořický, ředitel studie TOP Zaměstnavatelé.

Aktuálně je největší poptávka po vysokoškolsky vzdělaných datových specialistech z IT fakult, studentech pojišťovnictví, bankovnictví a daňového a účetního poradenství.

Může se hodit

Končíte školu a hledáte práci? Vybírejte z aktuálních pracovních nabídek pro absolventy na jobDNES.cz.

Nadpoloviční většina studentů (55 procent) už podle průzkumu má za sebou pracovní zkušenosti v oboru svého studia. Nejčastěji se o nabídkách zaměstnání budoucí zaměstnanci pak dozvídají od svých známých nebo z pracovních serverů.

Průzkum se ptal studentů také například na to, jak umějí anglicky - dvě třetiny studentů považuje svou angličtinu za dobrou nebo dokonce velmi dobrou až výbornou. Jen patnáct procent studentů by nechtělo část své kariéry strávit v zahraničí, naopak třetina by se dokonce byla ochotná odstěhovat do zahraničí za prací natrvalo.

Studenti nechtějí dojíždět do práce

Studenti také nechtějí za svou budoucí prací dojíždět déle jak hodinu denně. A jen desetina studentů by upřednostnila samostatné podnikání před zaměstnaneckým poměrem. U prvního zaměstnavatele by pak tři čtvrtiny studentů nezůstali déle než pět let.

Pověst a image firmy podle průzkumu také hraje určitou roli - studenti jí přikládají téměř 15procentní váhu při výběru. Největší váhu má pracovní náplň, dále odměňování a kariérní postup a v neposlední řadě jim záleží na spolupracovnících a kultuře samotné firmy (25procentní váha).