Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Rekonstrukce, byt, nemovitost | foto: Jaroslav Kvíz

Studie: Cena rezidenčních nemovitostí spadne na úroveň z roku 2006

  • 18
Ceny rezidenčních nemovitostí půjdou kvůli klesající poptávce dolů. Mohly by klesnout o pět až 15 procent a dostat se na úroveň z roku 2006. Předpovídá to rozsáhlá studie společností Deloitte a Hyposervis, která se zabývá nejen budoucím vývojem, ale i důvody klesající poptávky a možnou nápravou.

Poptávka po rezidenčních nemovitostech by se letos měla snížit o 45 procent. "Pro developerské společnosti skončilo období, kdy vše, co bylo postaveno, se v krátké době prodalo," píše se ve studii.

Cena by se měla snížit podle kvality projektu. To potvrzuje slova i dalších odborníků na realitní trh. Bude záležet na lokalitě i dopravní vybavenosti.

Staré byty v zástavbě by proti roku 2008 měly zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o pět až 15 procent.

Krize má pouze druhotný vliv

Podle studie není pokles poptávky primárně způsoben finanční krizí. Špatné produkty ze světových trhů se k českým zákazníkům nedostaly, budoucí nákupy ale ochromil strach, který se šířil napříč světovými trhy.

"Český trh je zdravý, nestačil se nakazit zahraniční situací," uvedl šéf společnosti Hyposervis Milan Roček. "Český trh není ovlivněn kurzovými šoky," dodal.

Mnohem větší váhu má podle Diany Rogers ze společnosti Deloitte nepřirozený růst cen nemovitostí v roce 2007. Tehdy mnoho zákazníků kupovalo nemovitost narychlo, aby se vyhnulo zvýšení daně z nemovitosti, která začala platit od ledna 2008. Dlouho přitom nebylo jasné, jestli se cena zvýší z pěti na současných devět procent, nebo až na 19 procent.

Ke zvýšené poptávce v roce 2007 přispěl také fakt, že v této době sháněl bydlení silný ročník "Husákových dětí".

Řešení: daňové zvýhodnění i garanční pojištění

Studie kromě odhadů do budoucnosti i vyhodnocení současné situace řeší také možná východiska ke zmírnění dopadů. Jedním z nich je například pojištění při neschopnosti splácet. Dále navrhuje také snížení sazby DPH na pět procent na bytovou výstavbu nebo možnost odečítat od daňového základu odpis bytu pořízeného k bydlení (tedy 2 %).

Studie vychází z pětiměsíčního sběru dat a vyhodnocování aktuálních souvislostí doplněných dotazníkovým průzkumem mezi všemi bankami, většinou developerských společností a kvalifikovanou skupinou klientů, kteří měli v posledních letech zájem o nové bydlení. Deloitte se zaměřuje na služby v oblasti auditu, daní, poradenství a finančního poradenství. Hyposervis je zprostředkovatelem hypotečních úvěrů v Česku.