Realitní bublina - druhým nejohroženějším městem na světě je Londýn. Ilustrační foto

Realitní bublina - druhým nejohroženějším městem na světě je Londýn. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vancouver, Londýn či Stockholm. Na velkoměsta číhá past realitní bubliny

  • 27
V šesti světových metropolích dosáhl růst cen nemovitostí takového tempa, že tam hrozí splasknutí realitní bubliny. V dalších sedmi velkoměstech jsou nemovitosti nadhodnocené. Vyplývá to ze studie švýcarské banky UBS, která varuje před možným rychlým pádem cen realit poté, co rapidním tempem narostly.

UBS Group analyzovala realitní trh v 18 světových finančních centrech. Dospěla k tomu, že nejvíc jsou rizikem splasknutí realitní bubliny, tedy propadu cen nemovitostí, ohroženy kanadský Vancouver, britský Londýn a švédský Stockholm. Ceny realit tu v posledních pěti letech narostly rapidním tempem.

Méně, ale přesto, jsou ceny realit nadhodnocené i v australském Sydney, německém Mnichově a čínském Hong Kongu. Nejvíc „přepáleným“ americkým realitním trhem je San Francisco. Tomu ale zatím splasknutí bubliny nehrozí, píše agentura Bloomberg.

Ceny nemovitostí ve světě
město riziko realitní bubliny nadhodnocenéOKpodhodnocené
Vancouverx
Londýnx
Stockholmx
Sydneyx
Mnichovx
Hong Kongx
San Franciscox
Amsterdamx
Curychx
Pařížx
Ženevax
Tokiox
Frankfurtx
Singapurx
Bostonx
New Yorkx
Milánox
Chicagox
Zdroj: UBS 2016 Global Real Estate Bubble Index

Ceny nemovitostí ve městech blízko bublině od roku 2011 narostly v průměru o 50 procent. V ostatních zkoumaných metropolích to bylo podle UBS o méně než 15 procent. Nadhodnocení podpořily nízké úrokové sazby, příliv globálního kapitálu a optimismus investorů. Ceny realit tu neodpovídají ostatním ekonomickým podmínkám a míře inflace.

„Těmto městům jsou společné příliš nízké úrokové sazby, které neodpovídají masivnímu výkonu reálné ekonomiky. Když to zkombinujeme s nepružnou nabídkou a trvalou poptávkou z Číny, vychází nám z toho „ideální“ podmínky pro nadhodnocování realit,“ cituje britský deník The Guardian Claudia Saputelliho z UBS.

Jak odradit cizince

Díky dvěma rokům silného cenového růstu, zapříčiněného zejména zájmem kupujících z Číny, vytlačil kanadský Vancouver z prvního místa před tím vítězný Londýn. Ceny realit v kanadském městě, které na špici poskočilo z loňské čtvrté příčky, se za poslední dekádu zdvojnásobily.

U místních obyvatel to vyvolalo pobouření, nyní totiž náklady na bydlení dosahují až 90 procent průměrného hrubého příjmu. Cena klasického samostatně stojícího rodinného domu se v srpnu pohybovala v přepočtu kolem 29 milionů korun.

Obří pokuty za nafukování hypoteční bubliny otřesou bankami v Evropě

Lokální vláda proto v srpnu ve snaze zchladit nákupní horečku uvalila na zahraniční zájemce o nemovitosti 15procentní daň.

Pokud jde o Evropu, ceny realit jsou nadhodnocené ve všech zkoumaných metropolích kromě italského Milána. Banka tvrdí, že kvůli nízkým úrokovým sazbám došlo k přehřátí poptávky po městských rezidenčních nemovitostech.

Napříč světovými metropolemi je podle závěrů UBS pořízení bytu o rozloze 60 metrů čtverečních mimo možnosti velké části lidí s průměrným příjmem v sektoru služeb vyžadujícím vysokou kvalifikaci.

Studie švýcarské banky přiznává, že existenci cenové bubliny nejde prokázat, dokud nepraskne. Zároveň však bankéři varují, že na většině zmíněných nadhodnocených realitních trzích je situace křehká: „Prudký nárůst nabídky, zvýšení úrokových sazeb nebo změna v proudění mezinárodního kapitálu mohou kdykoli spustit významnou cenovou korekci.“