Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Napadení u ÚOHS zdrží zakázku o rok, nejvíce stížností měla Skanska

  • 4
Antimonopolní úřad zůstává pro některé firmy jistotou, jak zdržet veřejnou zakázku téměř o rok. Pokud se někdo odvolá, úřad rozhoduje průměrných 329 dní. Vyplývá to ze studie, kterou zpracoval spolek EconLab působící při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Studie mapovala všechna pravomocná rozhodnutí ÚOHS od ledna 2012 do září loňského roku.

Podle studie je průměrná délka rozhodovacího procesu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) 166 dní, u případů, kde dojde ještě k podání rozkladu, je to 329 dní.

„Úřad běžně porušoval lhůty dané správním řádem. v posledních dvou letech je patrné zlepšení, ale pouze v prvoinstančním rozhodování,“ říká Jiří Skuhrovec z EconLabu. Podle něj firmy v zakázkách této možnosti cíleně využívají k tvoření tlaku na zadavatele.

Zdržování dokáže soutěže často zcela paralyzovat a vést až k jejich zrušení. Vzorovou ukázkou je případ soutěže na provoz linkových autobusů v Libereckém kraji, kterou ÚOHS řešil čtyři roky. Vítězem takového protahování byli stávající dopravci, kterým musel kraj bez soutěže prodloužit smlouvy. Soutěž napadala firma, kterou později koupila společnost Busline. Ta z rozpočtu na autobusy v Libereckém kraji bez soutěže získává většinu peněz.

Jiří Skuhrovec.

Podle správního řádu má ÚOHS čas 30 dní na vydání rozhodnutí, to ale podle studie zvládl jen u 8 % procent případů. Do dvou měsíců zvládl rozhodnout u 30 % případů. Přes deset procent rozhodoval přes rok.

„Je zřejmé, že buď ze strany ÚOHS dochází k systematickému porušování správního řádu, nebo u více než sedmdesáti procent případů dochází k průtahům mimo správní řízení – často v řádu stovek dnů,“ říká Skuhrovec. ÚOHS je ve svých výročních zprávách optimističtější a mluví o průměrné délce 33 dní u případů rozhodnutých v první instanci. Úřad ale do délky nezapočítává dobu například na zpracování posudků či poskytnutí materiálů.

„Obecně se nemůžeme ztotožnit s tvrzením, že v případě zahájení řízení před ÚOHS se kauza vyřizuje řádově rok či déle. Z naší praxe naopak vidíme zásadní posun, a to jak v prvoinstančním řízení, které bývá zpravidla vyřízeno do dvou měsíců, tak i v případě přezkumných řízení. U jednoho z našich klientů se v nedávné době řízení před úřadem včetně přezkumného řízení pohybovalo v celkovém rozsahu čtyř měsíců, což považujeme za velmi rychlé,“ říká ředitelka poradenské společnosti Otidea Kateřina Koláčková.

Studie ukazuje, že nejčastěji jsou u ÚOHS napadány zakázky v telekomunikacích a informace nebo právní a poradenské služby. S očekávanou cenou veřejné zakázky výrazně roste i pravděpodobnost jejího přezkumu u ÚOHS.

Jde o první studii, která detailně analyzuje data o rozhodování ÚOHS. Autoři v ní zkoumali například i to, jaké firmy se nejčastěji obrací na antimonopolní úřad. Nejvíce stížností daly za sledované období společnosti Skanska a Robstav. Firmy se ale liší v tom, kolik stížností následně stáhly: Skanska v 10 případech, Robstav v 17 případech z 25. Extrémní je příklad společnosti Vodohospodářské stavby, která stáhla postupně všechny své stížnosti. Nejúspěšnější v řízeních je společnost Mikroelektronika: ze tří stížností jí ÚOHS dal třikrát za pravdu.