Kavárny Starbucks chtějí v reakci na Trumpa najmout deset tisíc uprchlíků

  • 429
Americký řetězec kaváren Starbucks prohlásil, že v příštích pěti letech zaměstná deset tisíc uprchlíků. Jedná se o reakci na přerušení přijímání běženců ze Sýrie a dočasný zákaz vstupu lidí z dalších šesti muslimských zemí na území Spojených států, které zavedl prezident Donald Trump.

Trumpův výnos podle šéfa podniku Howarda Schultze vyvolal „zmatek, překvapení a odpor“. Schultz, který během volební kampaně podporoval Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou, napsal v neděli v otevřeném dopisu zaměstnancům, že najímání uprchlíků se bude týkat kaváren po celém světě. Začne však ve Spojených státech, kde má jít zejména o imigranty, kteří pracovali pro americkou armádu jako překladatelé nebo pomocný personál. Starbucks provozuje více než 25 tisíc kaváren v 75 zemích.

Trump v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků a až do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie (psali jsme zde). Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze sedmi zemí, s nimiž jsou spojené obavy z terorismu.

Na Trumpův výnos o víkendu zareagovaly také další americké podniky. „Nevpouštět uprchlíky do Ameriky není správné a my musíme stát při těch, které to zasáhne,“ uvedl Brian Chesky, spoluzakladatel a generální ředitel internetové služby Airbnb zprostředkovávající pronájem ubytování. Dodal, že Airbnb zajistí bezplatné ubytování každému, kdo se kvůli Trumpovu výnosu nedostane do Spojených států.

Svět reaguje na Trumpův zákaz: Irák se brání a Írán vrací úder

Generální ředitel technologického gigantu Apple Tim Cook v dopisu zaměstnancům uvedl, že Trumpův výnos není „politikou, kterou podporujeme“. Zároveň slíbil pomoc zaměstnancům, kterých se výnos dotkne. Trumpův výnos kritizovali také například šéfové internetových společností Google a Facebook.

„Stejně jako řada z vás i já jsem znepokojen dopady nedávného exekutivního příkazu podepsaného Donaldem Trumpem,“ napsal na Facebooku jeho zakladatel Mark Zuckerberg a dodal, že i jeho praprarodiče přišli z Německa, Rakouska a Polska a rodiče jeho ženy Priscilly zase z Číny a z Vietnamu. „Spojené státy jsou národem imigrantů, měli na to bychom být hrdí. Je potřeba zajistit v této zemi bezpečnost, ale musíme se zaměřit na lidi, kteří skutečně představují riziko,“ uvedl Zuckerberg.

„Obecný zákaz vstupu pro občany některých převážně muslimských zemí není nejlepší cestou, jak se vypořádat s aktuálními výzvami,“ napsal zakladatel a generální ředitel výrobce elektromobilů Tesla Motors Elon Musk na Twitter. „Mnozí lidé, které tato politika negativně zasáhne, jsou velkými podporovateli USA. Jednají správně, nedělají nic špatného a nezaslouží si být odmítnutí,“ dodal Musk, který byl před pár dny jmenován do jednoho z Trumpových poradních sborů.

Iráčan roky sháněl víza. Uspěl, ale do Spojených států nesmí:

, ,

Elektromobil