Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sucha i záplavy stojí firmy 14 miliard dolarů ročně. Problémy neřeší

  • 2
Firmy ve světě sypou více peněz do protipovodňových opatření nebo na prevenci škod způsobených suchem. Nejsou však natolik efektivní, aby jimi dokázaly předcházet vzniklým problémům.

Ukázal to průzkum mezi šesti stovkami firem pro klimatickou konferenci v Maroku, o kterém informoval list The Guardian.

Podle zprávy vydaly společnosti na prevenci sucha, záplav, ale i v souvislosti s přísnější environmentální politikou letos 14 miliard dolarů. Je to zhruba pětkrát více než loni (2,6 miliardy), podle autorů studie však stále málo na to, aby hrozbám, které přináší přebytek či nedostatek vody, dokázaly předejít.

Celkové číslo navíc bude vyšší. Uvedená částka je součtem výdajů šesti set firem, zhruba stejné množství oslovených společností však na dotazy neodpovědělo.

Značná část z uvedených nákladů připadá na japonskou společnost Tepco, která v minulých letech vynaložila deset miliard dolarů na odstraňování škod, které způsobila podzemní voda v elektrárně Daiichi, kterou poškodila v roce 2011 vlna tsunami.

Více než čtvrtina společností uvedla, že problémy spojené s vodou ovlivnily jejich podnikání, ať už formou nárůstu provozních nákladů nebo přerušením výroby.

„Podnikání ve všech odvětvích potřebuje vodu v nějaké podobě. Řešení rizik v souvislosti s ní je životně důležité pro kontinuitu podnikání a pro řešení problému klimatických změn,“ uvedl Morgan Gillespy z organizace CDP.

V průzkumu odpověděla téměř polovina oslovených firem, loni to bylo jen 38 procent. Nejvíce disciplinované jsou společnosti z IT sektoru. Z této oblasti odpověděly tři čtvrtiny firem. V energetice reagovala jen třetina. A podle autorů firmy jako Exxon Mobile, Chevron a Royal Dutch Shell neposkytují zásadní informace o hospodaření s vodou ani svým akcionářům.

Jiné společnosti naopak opatření zavádějí. Například farmaceutická společnost GlaxoSmithKline uvedla, že se rozhodla redukovat spotřebu vody použité při výrobě léků o pětinu ve srovnání s rokem 2010.

„Naším cílem je umožnit firmám nastavit cíle tak, aby například mohly udržitelným způsobem využívat říční vodu namísto toho, aby čerpaly zdroje určené pro místní obyvatele,“ uvedl Gillespy.