Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Suché nohy zajistí vhodná obuv

  13:13
Důležitější než spoléhat na impregnační přípravky je správně vybrat. A to není vůbec jednoduché. Prodejci nám výběr bot totiž neulehčují.
kdo nechce mít mokro v botách, musí si vybrat vhodnou obuv. Není to jednoduché.

kdo nechce mít mokro v botách, musí si vybrat vhodnou obuv. Není to jednoduché. | foto: Profimedia.cz

Žádný neřekne: Pozor, v těch botách nesmíte zmoknout, protože jsou vyrobeny z usně, která nemá hydrofobní úpravu. Nebo vám to sice sdělí (pro případ, že byste boty reklamovali), ale stylem chytré horákyně.

Informace je zasunutá někde na přiloženém letáku drobným písmem a ještě způsobem, kterému rozumí jen odborník. Když pak dojde na reklamaci, dozvíte se, že problém není v botě, ale ve vás. Že boty nosíte tam, kam nemáte, nebo že se vám extrémně potí noha.

Takže pozor, pokud jste nebyli předem upozorněni na to, že boty nejsou vhodné do vlhka, nesmí do nich téct. "Obuv musí mít již při zakoupení ty vlastnosti, které výrobce deklaruje nebo které jsou pro daný výrobek obvyklé. A pro boty, které se mají nosit celoročně, tedy i ve vlhkém počasí, je obvyklé, že by měly nějakou dobu vlhku odolávat,“ říká soudní znalkyně v oboru obuvi Miloslava Štachová.

"Zdůvodňování vady nedostatečnou hygienou uživatele obuvi nebo mechanickým opotřebením se může obrátit proti prodejci a skončit i u soudu. Ten se pak diví, když my jednoduchou kapkovou zkouškou prokážeme, že svršek saje vodu jako houba.“

Alespoň půl hodiny v suchu
Jak dlouho by tedy měla běžná obuv vydržet v suchu? Podle normy by to u zimní vycházkové obuvi mělo být 60 minut, u celoroční obuvi (pochopitelně kromě módní, společenské a domácí obuvi) 30 minut a u trekkingové 120 minut.

Pokud tomu tak není, musí být spotřebitel na tuto vlastnost výrobku prokazatelně upozorněn.

Pozor na boty do suché zimy
Ani při chůzi v dešti nebo mokrém sněhu byste neměli mít nohy v mokru. Realita však bývá jiná, zejména u zimních bot. Než dojdete od stanice autobusu tajícím sněhem do práce, máte v nich mokro.

"Podle našich zkušeností bývá problematická obuv dovezená ze Španělska nebo jiných jižních zemí, kde mají jen suchou zimu,“ říká Štachová. O tom, že jde o obuv do suché zimy, tedy jen do mrazu, by měl prodejce zákazníka informovat. Pokud ho na to neupozorní, je to důvod k reklamaci.

Proč teče do bot
Provlhnutí obuvi má dvě nejčastější příčiny. Buď teče skrz useň, která není hydrofobní, nebo skrz švy, které nebyly dostatečně ošetřeny impregnací.

"V praxi jsem se setkala s případy, kdy byla na trekkingovou obuv s oteplenou zimní podšívkou použita useň zcela bez povrchové úpravy, takže kapka vody do ní pronikla do dvou minut. V takovém případě je samozřejmě reklamace oprávněná, neboť obuv není možno použít k účelu, pro který byla určena,“ říká znalkyně v oboru obuvi.

Problém je, že zákazník to v obchodě nepozná. "Useň může mít nějaký finiš, který je i vodoodpudivý, ale při první procházce se smyje nebo okape a useň bude propouštět vodu,“ říká Štachová. Je tedy potřeba se ptát, zda useň má, nebo nemá hydrofobní úpravu. Pak se musíte spolehnout, že dostanete od prodejce pravdivé informace.

Pokud ne, máte právo boty reklamovat.

Jaká by měla být turistická obuv
Pro běžnou turistiku stačí lehčí outdoorové nebo trekkingové boty z textilu či kombinace textilu a kůže. Do těžšího terénu jsou lepší pohorky kombinované nebo celokožené.

Boty by měly mít jazyk spojený se svrškem i ze stran, aby se vám v mokré trávě dovnitř nedostala voda. Důležité je i zpevnění boty - takzvaná obsázka. U obuvi do lehčího terénu může být jen kolem špičky.

Pohorky by ji měly mít po celém obvodu. Obuv ve špici by měla být tak tvrdá, že když ji zmáčknete, nestlačíte ji na prsty. Pak budete mít jistotu, že si neurazíte nehet na palci, až zakopnete o kámen.

"Nepronikavost pro vodu a prodyšnost bot zajišťují mimo jiné membrány. Dobré a nejvíce používané jsou materiály Gore-Tex a Sympatex. Membrána, která je všitá mezi vnitřní a vnější částí boty, brání proniknutí vlhkosti tak dlouho, dokud se mechanicky neopotřebuje. To bývá zpravidla po třech až čtyřech letech nošení,“ říká expert na turistické vybavení Petr Ďoubalík.

"Na výdrž membrány má vliv i tuhost podešve. Čím je tužší a bota méně ohebná, tím déle membrána vydrží.“

Rada MF DNES

Udělejte si kapkovou zkoušku Chcete mít jistotu, že jste si koupili správné boty na celoroční nošení a že vám do nich nepoteče? Udělejte si doma malý test. Po několika dnech nošení, kdy už se mohl setřít vrchní ochranný nástřik, naneste na botu v místech, kde se ohýbá, kapku vody. Pokud se vsákne dřív než za 30 minut, vraťte boty do obchodu. Pokud vás na to výrobce nebo prodejce předem neupozornil, je to důvod k reklamaci.


A jak správně pečovat o boty? Některé pomůcky jsou zbytečné, jiné udělají vašim botám dobře. Péče o obuv se vám v každém případě vyplatí.

1 Vyčistěte je jako koberec
Špinavé boty můžete samozřejmě otřít jen vlhkým hadrem nebo opláchnout mýdlovým roztokem, podešev vodou a kartáčkem. Na vrchní část lze také použít čisticí spreje a speciální kartáčky. Jimi odstraníte větší nečistoty a oživíte povrch boty. Na každý materiál se používá jiný - gumový, nylonový nebo měděný. Měděný se hodí na semišové kůže. Naopak na hladkou kůži a textilie je zcela nevhodný. Na ostatní materiály můžete použít gumový nebo nylonový.

Když budete chtít botu vyčistit do hloubky, kupte si speciální čisticí přípravek na boty. Funguje podobně jako ten na koberce. Vytáhne nečistoty z pórů na povrch a vypění. Rozlišuje se takzvaná mokrá a suchá cesta. Navlhko se zpravidla čistí textil, kůže zase nasucho. Před jejich použitím si pečlivě přečtěte návod.

2 Páchnoucí boty vypláchněte
Když máte špinavý či zapáchající vnitřek bot, vypláchněte je vlažnou mýdlovou vodou nebo použijte speciální prací prostředek na boty a nechte pomalu vysušit. Boty v žádném případě neperte v běžném pracím prášku. U celokožených bot dejte při sušení pozor, aby nepřeschly. Můžete také použít protipachové (antiseptické) přípravky, které likvidují bakterie odpovědné za pach a zároveň boty provoní.

Protože se nečistoty a kousíčky kůže nejvíce usazují v místech došlapu, jsou nejvíce špinavou a páchnoucí částí vnitřku bot vložky. Většinou je tedy postačí vyjmout a vyčistit, případně vyměnit za nové.

3 Nesušte je na topení nebo fénem
Nejlépe je, když necháte boty vyschnout při pokojové teplotě. Na obuv ze syntetických materiálů můžete použít i sušáky do bot. Rozhodně byste je neměli sušit na radiátoru nebo fénem, vysoká teplota by je mohla poškodit.

4 Kožené sušte raději pomalu
Zvláště opatrní byste měli být u celokožených bot, které mají z vnitřní strany místo textilní podšívky kůži. Pokud totiž bude bota provlhlá skrz naskrz a vy ji rychle vysušíte, tak kůže přeschne a popraská. Stejně tak můžete boty poškodit, když v nich budete chodit třeba týden i přesto, že jsou vlhké. Kožené boty vysušíte nejlépe tak, že do nich vložíte savý, například novinový papír.

5 Po očistě je ošetřete
Boty byste měli ošetřit impregnačními prostředky nebo různými tuky a vosky teprve po jejich vyčištění. Vyčištěním totiž zlepšíte jejich prodyšnost, přípravky se lépe dostanou do materiálu a ochrání boty před pronikáním vlhkosti a usazováním nečistot. Na celokožené boty se používají jiné přípravky než na boty kombinované (kůže/textil).

6 Hladká kůže má ráda krémy
K ošetření obuvi z hladké usně můžete použít speciální tuky, vosky a krémy s obsahem přírodních látek nebo spreje obsahující oleje. Krémy a různé tuky a vosky kůži dobře promastí, ale oproti sprejům, které se snadno nanášejí, trochu sníží její prodyšnost. Kožené boty není třeba zevnitř mastit.

7 Na broušenou useň nastříkejte sprej
Na broušenou kůži (nubuk) a textilní materiály nepoužívejte krémy, tuky a vosky. Vytvářejí na obuvi lesklý povrch a také mohou slepit vlas usně, takže by mohly změnit její vzhled. K impregnaci bot z broušené kůže kombinované s textilií se používají speciální spreje. Existují také speciální roztoky, které naimpregnují boty při praní, takže se o ně po vysušení už nemusíte starat.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...