Kauzu odstartovala razie v sídle SŽDC 22. března 2016.

Kauzu odstartovala razie v sídle SŽDC 22. března 2016. | foto: Petr Topič, MAFRA

Policejní vyšetřování nás stálo 10 milionů, tvrdí firma z kauzy SŽDC

  • 1
Projekční firma Sudop podala trestní oznámení kvůli kauze související s údajnou manipulací s veřejnými zakázkami na Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), kterou zahájila rozsáhlá policejní razie v sídle SŽDC. Sudop byl původně jednou z obviněných firem, začátkem srpna ale Nejvyšší státní zastupitelství stíhání firmy zrušilo. V úterý to sdělil generální ředitel Sudopu Tomáš Slavíček.

„Firma podala trestní oznámení na oznamovatele celé kauzy a zvažuje, že bude vymáhat zhruba desetimilionovou škodu, které firmě v souvislosti s policejním prošetřováním vznikla. Jméno této osoby nebudeme zveřejňovat, neboť trestní oznámení míří i na některé další osoby,“ uvedl Slavíček.

Podle informací médií by mělo jít o bývalého vysokého představitele SŽDC Petra Šlegra. V oznámení Sudop uvádí, že tato osoba se měla dopustit křivého svědectví, a rozporuje i postup policie. Vyšetřovatelé se podle Sudopu s oznamovatelem měli scházet daleko častěji, než bylo uvedeno ve spisech. První schůzky se uskutečnily ještě před zahájením trestního řízení.

Firma přišla o zakázky

Desetimilionová škoda měla firmě vzniknout mimo jiné tím, že po dobu vyšetřování měla zabavené počítače, nestihla tak včas podat rozpracované nabídky do pořádaných výběrových řízení. Zároveň podle Slavíčka přišla o zakázky i v soukromém sektoru a během několikaměsíčního nejistého období od ní odešlo i několik klíčových zaměstnanců.

Případ se týká několika zakázek, které loni zadala Správa železniční dopravní cesty, a protikorupční policie letos na jaře v souvislosti s tím obvinila tři firmy a šest lidí. Státní zástupce Ondřej Trčka tehdy uvedl, že stíhání se týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Těchto trestných činů se stíhaní měli dopustit spácháním celkem dvou skutků.

Kromě Sudopu bylo nedávno stíhání zrušeno i vůči Výzkumnému ústavu železničnímu (VUZ). Obě firmy policie prověřovala kvůli údajným pletichám při výběrovém řízení na vypracování technicko-provozní studie řešení vysokorychlostních železničních tratí.

Podle Aktuálně.cz policie v kauze obvinila mimo jiné ředitele VUZ Antonína Blažka, obchodního ředitele projektantské společnosti Valbek Lukáše Hruboně, ředitele ústavu pro techniku a rozvoj Petra Kavána, bývalého obchodního ředitele Sudopu Petra Lapáčka nebo jeho asistentku Helenu Mazancovou.