Svátečnímu lyžaři se vyplatí starší nebo půjčené lyže

Půjčit si lyže, koupit starší v bazaru, nebo sáhnout po levnějším modelu v obchodě? Takovou otázku asi neřeší lyžaři, kteří na horách stráví v zimě většinu volného času.
Půjčit si lyže, koupit starší v bazaru, nebo sáhnout po levnějším modelu v obchodě? Takovou otázku asi neřeší lyžaři, kteří na horách stráví v zimě většinu volného času. Ovšem sváteční sportovci nebo rodiče dětí, které během jednoho roku ze všeho vyrostou, určitě ano.

Když člověk zavítá na hory náhodou jednou za sezonu, kupovat nové vybavení se mu nevyplatí. Podobně jako rodičům, kteří vysílají děti na povinný lyžařský výcvik či jarní prázdniny a jinak se na hory nedostanou. V takových případech je asi nejlepší si lyže půjčit od známých nebo v půjčovně. "Máme tři děti a nemáme peníze ani na to, abychom s nimi jezdili na hory ani na nákup vybavení, když jedou lyžovat samy se školou. Využíváme školní půjčovnu sportovních potřeb, kde za tři sta korun na týden dětem lyže a boty půjčí," říká Zdenka Černá z Prahy. Týdenní pronájem kompletního lyžařského vybavení z půjčovny pro starší dítě nebo dospělého se pohybuje v průměru od 600 do 1600 do korun, podle typu lyží a také toho, kde se půjčovna nachází. Ušetří ti, kteří si půjčí výbavu "doma", přímo v horských střediscích je půjčovné i trojnásobné. "Kompletní vybavení stojí na devět dní 620 korun. Školy mají pro žáky, kteří jedou na výcvik, slevu, účtujeme si pět set korun," říká Jan Jirák z táborské půjčovny. Na horách - v Čenkovicích zaplatí dospělý za kompletní sadu na týden 1500 korun, ve Špindlerově Mlýně v půjčovně Skol Max si za šest dní řeknou o 1650 korun. Pokud tráví rodina na horách v zimě alespoň dva týdny, může pro ni být výhodnější než půjčení nákup staršího vybavení. Zaplatí za ně sice o něco více, než je čtrnáctidenní půjčovné - například tři roky staré lyže, i carvingové, s vázáním lze pořídit v průměru od dvou a půl do pěti tisíc korun plus boty za zhruba 1200 korun - ale nemusí se vázat na nabídku a otvírací dobu půjčovny. Po roce navíc může lyže v bazaru vyměnit s malým doplatkem za jiné. Podle zkušeností Jaromíra Průchy, majitele bazaru a půjčovny s lyžemi, se dají starší kvalitní lyže koupené před sezonou za tři tisíce korun prodat na podzim třeba jen se ztrátou šesti set korun. Zdánlivě nejjednodušší je pořízení nových lyží. Už od září jsou jich plné výkladní skříně nejen specializovaných obchodů se sportovními potřebami, ale nabízejí je i supermarkety, mnohdy za velmi dobrou cenu. Právě nákup supervýhodných lyžařských kompletů nemusí být žádnou výhrou, právě naopak. "Řekl bych, že jde v podstatě o hodně drahý nákup vázání. Kvalitní značkové vázání bývá namontováno na nekvalitních neznámých lyžích s pěnovým jádrem, které mohou vydržet tak maximálně dva roky běžného lyžování. Cena celého kompletu i s botami sice nepřesáhne třeba sedm tisíc korun, ale dlouho se používat nedají," upozorňuje Průcha. To znamená, že je pak většinou nelze ani dobře prodat v bazaru. Cena rok starých "měkkých" lyží, které jejich majitel takzvaně prošlápne, bude s největší pravděpodobností o hodně nižší než dřevěných sportovních i několik sezon starých lyží a po několikátém majiteli.

Více na stranách VII a VIII

Kolik zaplatí lyžař, který stráví na horách dva víkendy a jeden týden za

Vybavení z půjčovny

mimo horské středisko: 1 500 korun
na horském středisku: 3050 korun

Starší vybavení z bazaru 4 500 korun
Nové vybavení 9 000 korun

Poznámka: ceny jsou orientační, mohou se lišit podle typu, značky, stavu a stáří výbavy a umístění bazaru, obchodu nebo půjčovny